Wiadomości

Niebawem nowa Placówka wychowawczo-opiekuńcza dla dzieci z niepełnosprawnościami

 

Placówka wychowawczo-opiekuńcza dla dzieci z niepełnosprawnościami powyżej 10. roku życia powstanie w zabytkowym budynku dawnej szkoły rolniczej w Nieżychowie. Stanie się tak za sprawą Powiatu Pilskiego, który już zaczął remont obiektu. Będzie to jedyna placówka tego typu w województwie wielkopolskim.

 

Światowy certyfikat Diamond dla Szpitala Specjalistycznego w Pile

 

Na utworzenie placówki wychowawczo-opiekuńcza dla dzieci z niepełnosprawnościami powyżej 10. roku Powiat Pilski pozyskał dofinansowanie w wysokości 4.000.000 złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki tym pieniądzom w ośrodku dzieci będą miały zapewnione zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego. Dla dzieci z niepełnosprawnościami zorganizowana będzie odpowiednia rehabilitacja i zajęcia rewalidacyjne. Będzie to placówka specjalistyczno-terapeutyczna dla około 14 dzieci ze szczególnymi potrzebami. Dotąd nie było takiej w powiecie pilskim, ani w w województwie wielkopolskim, dzieci z gmin powiatu korzystają z placówek w odległych miejscach Polski, np. w Rzeszowie, co powoduje, że kontakt z rodziną jest utrudniony.

„Obecnie odchodzi się od koncepcji wielkich domów dziecka.” – Wyjaśnia Eligiusz Komarowski starosta pilski. – „Teraz powstają rodzinne domy dziecka i takie jak placówka wychowawczo-opiekuńcza dla dzieci z niepełnosprawnościami powyżej 10. roku, która ma być utworzona w Nieżychowie przez powiat pilski. Wartością dodatkową są obiekty, które znajdują się w Nieżychowie. Przede wszystkim sam budynek jest piękny i przestronny, powstał w 1900 roku, otacza go park, a w pobliżu znajduje się hala sportowa, z której dzieci i młodzież będą mogły korzystać, a która dotąd niestety była niewykorzystana. Główny budynek zostanie wyremontowany i przystosowany do potrzeb dzieci, podobnie zagospodarowany będzie teren wokół budynku. Powstanie naprawdę komfortowe miejsce dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, które będą miały tu bezpieczne schronienie i opiekę.” – Zapowiada Eligiusz Komarowski starosta pilski.

 

W budynku, który zostanie zaadaptowany na placówkę opiekuńczo- wychowawczą przez 50 lat funkcjonowały szkoły o kierunku rolniczym. Od 2007 r. Zespół Szkół Techniczno-Rolniczych, który rozwiązano w 2013 r, a szkoły zostały włączone do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Jednak liczba uczniów w Nieżychowie cały czas malała, a od 2016 r. nie prowadzono tu żadnych naborów. Zgłaszało się najwyżej kilku chętnych, a to było za mało by otworzyć nawet jeden oddział. Ostatni absolwenci technikum zakończyli edukację w 2019 r. i od tego czasu nie prowadzono już żadnych zajęć. Uchwałą Rady Powiatu w 2020 r. technikum w Nieżychowie zostało zlikwidowane.

 

Rekordowe dotacje powiatu pilskiego w inwestycje w pilskim szpitalu

 

„Długo zastanawialiśmy się, razem z radnymi, co zrobić w tym miejscu, jak zagospodarować ten piękny budynek? Różne były pomysły.” – Wspomina Eligiusz Komarowski starosta pilski. – „W końcu pomysł utworzenia tutaj placówki wychowawczo-opiekuńcza dla dzieci z niepełnosprawnościami powyżej 10. roku podsunęła Zdzisława Bosak–Kawa radna. Zarząd Powiatu Pilskiego go zaakceptował. Dziękuję w szczególności pilskim posłom, którzy nas wspierali i pomogli w zdobyciu potrzebnych na tę inwestycje pieniędzy. I tym sposobem już wkrótce rozpoczną się prace budowalne.” – Zapowiada Eligiusz Komarowski starosta pilski.

„Osobiście, bardzo się cieszę, że budynek wróci do dawnej świetności.” – Ujawnia Kazimierz Wasiak przewodniczący Rady Powiatu w Pile, który niegdyś uczył w szkole w Nieżychowie. Projekt architektoniczny powstał z Biurze Obsługi Architektonicznej „Archi-Graf” w Pile. – „Nie był to łatwy projekt. Obiekt podlega ochronie konserwatorskiej, park również jest zabytkiem. Musieliśmy zaplanować jak najmniejszą w niego ingerencję.” – Wyjaśnia Roman Szumny – projektant.

 

Cały budynek przejdzie generalny remont zgodnie z wymogami konserwatora. Zachowane zostaną jedynie pierwotne drewniane drzwi w wejściu głównym – jako jedyna pozostałość historyczna stolarki, pozostała w całym budynku zostanie wymieniona. Koniec prac zaplanowano na 4 grudnia 2022 r.

 

Powstanie Centrum Innowacji Technologicznych

 

Prace modernizacyjne wykona Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomir Lisiewicz. Umowa już została podpisana. Budynek zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W planach jest zamontowanie windy dla osób z wózkami. W piwnicy budynku powstaną pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz socjalno-gospodarczo także dla pracowników. Na parterze mieścić się będzie administracja placówki, część mieszkalna dla wychowawców oraz podopiecznych placówki, kuchnia z jadalnią i pokojem dziennym, pomieszczenia zajęć oraz pokój pielęgniarki.

 

Portal Informacyjny, /DEC/ 15.06.2022