Wiadomości

„Arabska awantura” Moniki Luft

 

 

Pod koniec czerwca 2021 r. na rynku księgarskim w Polsce pojawi się książka Moniki Luft „Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela”, nakładem wydawnictwa LTW.

 

„W dziejach polskich arabów odbija się duch kolejnych epok.” – Wyjaśnia Monika Luft, która przez kilkanaście lat zajmowała się tematyką koni arabskich, jako redaktor naczelna portalu poświęconego koniom tej rasy.

Jej książka to podróż przez 200 lat polskiej historii, ukazanej poprzez losy ludzi związanych z hodowlą arabów: od początków XIX wieku do współczesności, z nigdy wcześniej nieopisywanymi wątkami z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (1945-1989).

Monika Luft znana dziennikarka i była rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest autorką dwóch powieści, wielu wywiadów oraz felietonów i kilku słuchowisk radiowych.

Jest absolwentką iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Historia Służb Specjalnych w Akademii Sztuki Wojennej.  Książka „Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela”, traktuje o ludziach, nie o koniach – wyjaśnia dziennikarka Monika Luft. – „Co się dzieje, gdy polityka z impetem wjeżdża w hodowlę? Jak rodziła się legenda, która od pokoleń porusza wyobraźnię nie tylko wielbicieli koni czystej krwi? Do czego legenda ta posłużyła w latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i III Rzeczpospolitej Polskiej?”

 

Monika Luft pokusiła się także o zarys historii słynnej aukcji, której pięćdziesiąta druga edycja odbędzie się 15 sierpnia 2021 r. w Janowie Podlaskim. Padającymi tam cenami emocjonują się media i publiczność od lat 70. XX wieku do dzisiaj.

To w Janowie Podlaskim sprzedano ogiera El Paso w 1981 roku za 1.000.000 dolarów. 2020 roku klacz Perfinka w wyniku zaciętej licytacji osiągnęła cenę 1.250.000 euro.

 

Na okładce książki wykorzystano zdjęcie wykonane w Janowie Podlaskim w roku 1960 – gdy hodowla arabów nie była bynajmniej priorytetem władz. Jak twierdził bowiem Władysław Gomułka, to konie zjadały Polskę.

 

Portal Informacyjny /DEC/ 11.06.2021