Bohaterami najnowszego „e-Spotkania z książką” byli autorzy dwóch bardzo aktualnych książek – Wojciech Rogacin – autor pierwszej, polskiej biografii Wołodymyra Zełenskiego prezydenta Ukrainy – „Zełenski” oraz Wojciech Harpula – autor książki „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany”. Spotkanie autorskie Galerii Delfiny zorganizowali Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz wydawnictwo Wielka Litera. Gospodarzem spotkania był Piotr Gursztyn – znany historyk i publicysta.
Wojciech Rogacin jest redaktorem naczelnym dziennika „Polska Times”, a także jego wieloletnim dziennikarz, zajmującym się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz krajów byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (obecnie Federacja Rosyjska). Jak sam mówił podczas spotkania w Galerii Delfiny Wołodymyrem Zełenskim – zaczął się interesować gdy ten postanowił kandydować na urząd prezydenta Ukrainy.
Biografia Wołodymyra Zełenskiego napisana przez Wojciecha Rogacina to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Jest to opis drogi od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się wojskowej napaści Federacji Rosyjskiej. Obecnie Prezydent-Aktor – stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i już naśladowany przez polityków na w całym demograficznym świecie.
„Wołodymyr Zełenski początkowo wierzył w możliwość porozumienia się z Władimirem Putinem – Prezydentem Federacji Rosyjskiej, w czasie kampanii prezydenckiej obiecywał, że się z nim dogada.” – Opowiada Wojciech Rogacin – autor biografii „Zełenski”, podczas spotkania autorskiego w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu. Pytany o zachowanie prezydenta Ukrainy od początku wybuchu wojny tłumaczył: „Twardy kręgosłup Wołodymyra Zełenskiego wziął się z jego wychowania. Pochodzi, jak sam mówi, z „ciemnego miasta”, czyli z Krzywego Rogu, miasta górniczo-hutniczego, w którym panowała dość duża przestępczość. Aby w nim funkcjonować, trzeba było być twardym, zresztą Wołodymyr Zełenski ćwiczył zapasy i podnoszenie ciężarów.” – Przypomina Wojciech Rogacin.
Z biografii „Zełenski” Wojciech Rogacina można się dowiedzieć wiele o kulisach znanych powszechnie wydarzeń i o tych nieznanych historiach. Książka opowiada o niezwykłej drodze przebytej przez Wołodymyra Zełenskiego – od studenta prawa, rozśmieszającego całą Ukrainę aktora i kabareciarza, po przywódcę politycznego, z którym liczą się najważniejsi zachodni politycy, śledzonego przez miliony osób na Instagramie.
Drugim rozmówcą Piotra Gursztyna był Wojciech Harpula – dziennikarz i publicysta, laureat Nagrody im. Macieja Szumowskiego za reportaż prasowy, autor książki „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany Źródła zła. Szatańskie plany.” Dziennikarz podczas spotkania autorskiego w Galerii Delfiny przyznał, że pomysł na wydawnictwo przyszedł w kilka dni po inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
W książce „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany” rozmówcy Wojciecha Harpuli – uznani specjaliści i badacze Rosji – wyjaśniają historyczne, kulturowe, religijne, ideowe, polityczne i militarne podłoże, na którym wyrosła współczesna Federacja Rosyjska. Wnikliwie i z różnych perspektyw badają trwałe, przewijające się w każdym wcieleniu państwowości rosyjskiej, wątki: wszechmocnej władzy, imperialnej buty, prawosławnego mesjanizmu, syndromu oblężonej twierdzy i niechęci do Zachodu.
Wywiadów Wojciecha Harpuli, w książce „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany”, udzielili: dr hab. Daniel Boćkowski – historyk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, prof. dr hab. Andrzej Chwalba – historyk i eseista, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizujący się w historii XIX wieku, historii relacji polsko-rosyjskich i historii najnowszej Polski, dr hab. Andrzej Dudek – Zakład Antropologii Kultury Rosyjskiej, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Eugeniusz Korin – reżyser teatralny i filmowy pochodzenia rosyjskiego (ur. W Petersburgu), producent teatralny, autor tłumaczeń, adaptacji i scenariuszy, pedagog, dr hab. Jakub Potulski – profesor nadzwyczajny Zakładu Myśli Politycznej i Historii Najnowszej Instytutu Politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ks. Kazimierz Sowa – duchowny rzymskokatolicki, dziennikarz, publicysta, były dyrektor Religia.tv, dr Maciej Szaszkiewicz – psycholog sądowy, były adiunkt w Zakładzie Psychologii Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, profiler, Robert Śmigielski – główny specjalista ds. społeczno-kulturalnych w Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia autor książki „Osierocona armia. Założenia polityki obronnej oraz Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w latach 1992-2004”.
Wymowa wywiadów w książce „Czy diabeł mieszka na Kremlu? Źródła zła. Szatańskie plany” Wojciecha Harpuli została wyostrzona przez brutalną inwazję wojskową Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ale są one jednak ponadczasowe. W czasie rozmów chodziło o znalezienie sprężyn, które napędzały Rosję od momentu, kiedy powstało Wielkie Księstwo Moskiewskie. Książka „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” Wojciecha Harpuli jest pewnego rodzaju brykiem, która pozwala dowiedzieć się wszystkiego o Rosji w trzy wieczory jak twierdzi autor.
Rozmowę z autorami powyżej omówionych książek można obejrzeć pod adresem https://youtu.be/mJ4ZzPNExVU Organizatorami spotkania były Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz wydawnictwo Wielka Litera. Partnerami wydarzenia były Żabka Polska, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” oraz Strabag Polska.
Fundacja im. Księcia Biskupa Warmińskiego Ignacego Krasickiego została powołana w 2018 r. Jej celem jest upowszechnianie spuścizny patrona, popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci oraz działania związane ze wspieraniem w Polsce i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Fundacja zajmuje się również podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji i, co za tym idzie, promowaniem świadomości obywatelskiej, kulturowej i narodowej. Wśród celów działania instytucji jest także wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski oraz promocja dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.
W ramach Fundacji im. Księcia Biskupa Warmińskiego Ignacego Krasickiego powołane zostały zespoły doradczo-analityczne, w szczególności „Instytut ESG” (kontynuujący działalność „Instytutu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu”), który prowadzi portal RaportCSR.pl – jeden z najstarszych portali w Polsce zajmujących się tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu. W 2021 r. uruchomiony został projekt pn. e-Miesięcznik XBW – miesięczny newsletter, który jest kroniką działań Fundacji oraz platformą opinii i informacji o szeroko pojętej kulturze, pamięci historycznej, społecznej odpowiedzialności biznesu w aspekcie wspierania przedsięwzięć kulturalnych i naukowych. Plany Fundacji XBW obejmują m.in. organizację konferencji, debat, projektów badawczych, również przy współpracy z innymi instytucjami pozarządowymi i publicznymi.