Wiadomości

Atos dla Leonardo

Atos został technologicznym partnerem koncernu Leonardo. Chodzi o stworzenie Superkomputera, który, znacznie umocni zdolności zarówno samej organizacji, jak i całych Włoch w zakresie  Big Data, oraz systemów autonomicznych i inteligentnych”.

Koncern Leonardo wybrał przedsiębiorstwo Atos, które jest światowym lidera w zakresie cyfrowej transformacji, na partnera technologicznego dla opracowania superkomputera, który zostanie  zainstalowany w Genui, w jednym z sześciu włoskich Leonardo Labs, nowych laboratoriów koncernu, które są dedykowane dla zaawansowanych innowacji badawczo-technologicznych.

„Superkomputer, który opracowujemy w Genui, znacznie umocni zdolności zarówno samej przedsiębiorstwa, jak i całych Włoch w zakresie superkomputerów, Big Data, oraz systemów autonomicznych i inteligentnych.” – Uważa Alessandro Profumo, dyrektor generalny koncernu Leonardo. – „Ten projekt znacznie przyczyni się do uzyskania przez Włochy pozycji jednego z pięciu państw mających największe zdolności obliczeniowe w sektorach badań publicznych i przemysłowych.” – Twierdzi Alessandro Profumo, dyrektor generalny koncernu Leonardo.

Nowy ośrodek komputerowy, zintegrowany przez Atos, będzie jednym z pierwszych w Europie, a pierwszym we Włoszech, centrów wyposażonych w akceleratory NVidia A100 najnowszej generacji. Superkomputer będzie wykonywał obliczenia na bazie baterii ponad stu jednostek superkomputerowych pozwalających uzyskać łączną moc obliczeniową przekraczającą 5PFlops (pięć biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), połączonych wysoko wydajną siecią oraz systemem przechowywania danych wyposażonym w najnowsze technologie sprzętowe i programowe, zapewniające łączną pamięć na poziomie przekraczającym 20Pbytes (20 milionów gigabajtów). Leonardo i Atos będą mogły także współpracować w zakresie dalszych projektów badawczych związanych z komputerami kwantowymi.

Superkomputer koncernu Leonardo, opracowany wspólnie z Atos, będzie ośrodkiem decyzyjnym genueńskiej siedziby Leonardo Labs, nowych firmowych laboratoriów badawczo-rozwojowych koncernu Leonardo dedykowanych opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań w sektorach tradycyjnych koncernu Leonardo oraz w długofalowym rozwoju nowych technologii. Laboratoria są budowane w pobliżu głównych zakładów przemysłowych koncernu Leonardo we Włoszech i za granicą, których celem jest ułatwianie transferu technologii oraz maksymalizacja korzyści płynących dla otaczających regionów i umacnianie współpracy z lokalnymi instytucjami.

Koncern Leonardo ostatnio ogłosił międzynarodową rekrutację dla 68 młodych, utalentowanych osób do Leonardo Labs, które dołączą do prac w sześciu konkretnych obszarach badawczych (sztucznej inteligencji i autonomicznych systemów inteligentnych, analityce Big Data, informatyce wysokiej mocy, elektryfikacji platform aeronautycznych, materiałach i strukturach, oraz technologiach kwantowych) i staną się częścią zespołów tworzonych w sześciu lokalizacjach laboratoriów Leonardo Labs znajdujących się, poza Genuą, także w Mediolanie, Turynie, Rzymie, Neapolu oraz Tarencie.

Nowe laboratoria umożliwią ponadto ciągły przepływ talentów gwarantując elastyczność i odświeżanie umiejętności i zdolności zawodowych na bazie międzynarodowego modelu, poprzez który młodzi zewnętrzni badacze z całego świata będą pracować razem z ekspertami i badaczami z różnych pionów firmy Leonardo.

Atos to globalny lider w zakresie transformacji cyfrowej mający 110.000 pracowników w 73 państwach i roczne przychody na poziomie 12.000.000.000 euro. Grupa, będąca europejskim numerem jeden, w zakresie przetwarzania w chmurze, cyberbezpieczeństwa oraz wysoko wydajnych zdolności obliczeniowych; zapewnia kompleksowe rozwiązania w zakresie zintegrowanej chmury hybrydowej, Big Data, aplikacji biznesowych oraz cyfrowego miejsca pracy. Grupa jest ogólnoświatowym partnerem informatycznym Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich i działa pod markami Atos, Atos Syntel, i Unify. Atos jest spółką SE (Societas Europaea), znajdującą się na indeksie CAC40 paryskiej giełdy papierów wartościowych. Celem firmy Atos jest wspomaganie opracowania przyszłości przestrzeni informacyjnej. Jej specjalistyczna wiedza i usługi wspierają rozwój wiedzy, edukacji oraz badań w podejściu wielokulturowym i przyczynia się do rozwoju  doskonałości naukowej i technologicznej. Na całym świecie Grupa pomaga klientom i pracownikom a także członkom całych społeczeństw żyć, pracować i rozwijać się w sposób zrównoważony, w bezpiecznej przestrzeni informacyjnej.

 

Portal Informacyjny, Dariusz Szulc – Leonardo Press Office, 23.07.2020