Wiadomości

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

 

W trzecią niedzielę listopada, co roku obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Aby tego typu święto przeszło do historii potrzebna jest wyobraźnia i uwaga wszystkich użytkowników dróg, nie tylko kierowców, pojazdów lecz ale również pieszych. Ważne jest aby być trzeźwym i nie używać środków odurzających.

Aby Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych stał się świętem historycznym ważne są również działania prewencyjne oraz poprawa stanu dróg. Celem powinno być zwiększenie bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Na spadek liczby ofiar wypadków duży wpływ ma dobra i bezpieczna infrastruktura drogowa.

Taki sposób myślenia i działania bliski jest władzom powiatu Pilskiego. Starostwo sukcesywnie realizuje inwestycje poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego. W 2018 roku, za blisko 100.000 zł wspólnie z samorządem gminy Łobżenica powiat Pilski wybudował 230 metrów chodnika przy Sanktuarium w Górce Klasztornej. Teraz zakończono budowę 1,5 km odcinka chodnika z Górki Klasztornej do Wiktorówka. W gminie Łobżenica. Koszt inwestycji to ok. 700.000 zł, w tym dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – 60 proc. (ok. 400.000 zł). Zakończona obecnie inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i pielgrzymów.

Podobnych inwestycji w 2020 powiat Pilski zrealizował wiele, także przy wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych i samorządów gmin: 2-kilometrowy odcinek drogi Piła-Zawada (gmina Szydłowo), kolejne odcinki chodników w Brzostowie (gm. Miasteczko Krajeńskie), Gleszczonek-Wyrzysk Skarbowy (gmina Wyrzysk). Ponadto powstało 20 nowych miejsc parkingowych w Krępsku.

Na ukończeniu jest montaż nowoczesnego oświetlenia przy przejściach dla pieszych: w Łobżenicy, Czajcze (gmina Wysoka)) i Szydłowie. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „BEZPIECZNI w powiecie pilskim – świecimy (przykładem) na przejściach dla pieszych”, na który z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pozyskano 100.000 zł. Projekt powiatu Pilskiego zdobył I miejsce w kraju na 68 pozytywnie rozpatrzonych.

„Pamiętajmy, że oprócz dobrej infrastruktury na nasze bezpieczeństwo wpływa przede wszystkim przestrzeganie przepisów i uwaga na drodze.” – Przypomina Eligiusz Komarowski – Starosta  powiatu Pilskiego.

 

Portal Informacyjny /DEC/ 15.11.2020