Wiadomości

Szczepienia nie tylko dla dzieci

Opieka zdrowotna to nie tylko koszty, za które uważają ją politycy. To przede wszystkim bezpieczeństwo. Zwłaszcza gospodarcze. Według doktora Ernesta Kuchara Polska na tle innych krajów Europy Zachodniej wypada raczej nieciekawie jeśli chodzi o świadomość na temat szczepień ochronnych.

Dla Polaków szczepienia były kiedyś obowiązkiem i nie mogli oni podejmować samodzielnych decyzji. Ta obowiązkowość nie wpłynęła pozytywnie na świadomość Polaków. Nie byli oni edukowani o takiej konieczności, a tym samym poziom ich wiedzy w tej kwestii jest dość ubogi.

Być może sytuacja, w której obecnie znalazł się świat, wpłynie pozytywnie na postrzeganie profilaktyki prozdrowotnej. Szczepienia są  istotne i bardzo skuteczne, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby zakaźne. Gdyby w obecnej dobie istniała szczepionka przeciwko korona wirusowi, nie byłoby konieczności nakładania obostrzeń. Wystarczyłoby zaszczepienie wszystkich.

Obecna sytuacja w naturalny sposób zwiększyła uwagę świata na szczepieniach. Tak zwykle bywa w sytuacjach zagrożenia, natomiast kiedy zagrożenie minie, poziom świadomości społeczeństwa w tym zakresie znów osłabnie. Zakończenie pandemii spowoduje również wzmożony ruch antyszczepionkowy, który w tej chwili milczy.

Pandemia pokazała wszystkim również politykom, że warto inwestować w ochronę zdrowia. Sytuacja, taka, jaka miała miejsce  w przypadku szczepionki przeciwko pneumokokom, nie powinno się powtórzyć. Zwłaszcza, ze wynikała ona  przede wszystkim z  niedoinwestowania w służbę zdrowia oraz z jej małej wydolności. Spowodowała także liczne ograniczenia dławiące gospodarkę.

Według doktora Kuchara wszyscy przyzwyczajeni są do tego, że szczepienia przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci. Ze względu na to, że kiedyś to dzieci chorowały na choroby zakaźne znacznie częściej, szczepionek tych było faktycznie znacznie więcej. Obecnie sytuacja demograficzna jest inna i społeczeństwa się starzeją. Choroby zakaźne dotyczą teraz przede wszystkim osób przewlekle chorych oraz starszych. To powoduje, że program szczepień nie nadąża, zwłaszcza w Polsce. Na całym świecie bowiem programy szczepień obejmują także osoby dorosłe.

Jak prognozuje doktor Kuchar, perspektywy wynalezienia szczepionki przeciw koronawirusowi są bardzo optymistyczne. Trwające nad szczepionkami  prace były na etapie badań przedklinicznych, a to oznacza, że wypracowana została technologia ich wytwarzania. Teraz najważniejszym i najtrudniejszym krokiem zostaje konieczność przeprowadzenia badań klinicznych z udziałem ludzi.

Portal Informacyjny / 22.05.2020