Wiadomości

Cykl kongresów oraz XIV edycja konkursu o tytuł Dyrektor Finansowy Roku

 

W Sopocie 21 marca zostanie zainaugurowany kolejny cykl ogólnopolskich kongresów dyrektorów finansowych, który w następnej kolejności zawita w Poznaniu, Krakowie oraz Wrocławiu. Finałowy kongres odbędzie się 25 września w Warszawie, gdzie w trakcie uroczystej Gali poznamy laureatów XIV edycji konkursu Dyrektor Finansowy Roku. Po raz drugi organizatorzy wręczą również specjalne wyróżnienia Digital Finance Award. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań jest cyfryzacja i robotyzacja biznesu z punktu widzenia CFO.

Ogólnopolski cykl Kongresów Dyrektorów Finansowych jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, organizowanym z inicjatywy Grupy Euler Hermes we współpracy z Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) oraz Centrum Idei Gospodarczo-Ekonomicznych. Nadrzędnym założeniem największego w kraju projektu dla dyrektorów finansowych jest tworzenie platformy wymiany doświadczeń oraz dyskusji merytorycznych.

 

Dobry dyrektor finansowy swoimi działaniami wieńczy wysiłek całej firmy – gdy wszystkie jej działy i prowadzone przedsięwzięcia służą produkcji, nawiązaniu i utrzymaniu relacji, a wreszcie sprzedaży, to dyrektor finansowy odpowiada za wynik tych wszystkich działań. Wynik widoczny w bilansie, na koncie firmy – celem firm jest bowiem zarabianie, przewaga zysków nad kosztami i dodatni bilans całej działalności. Dodatni bilans jest kluczowy nie tylko dla jej właścicieli i udziałowców, ale też dla samej organizacji – pozwala jej nie tylko rozwijać się w czasach ekspansji, ale także zmieniać się i przetrwać w czasach dekoniunktury. Warto więc mówić o tej kluczowej w biznesie roli, o sukcesach osób wybijających się na tle swojego środowiska, dzielić doświadczeniami z korzyścią dla wszystkich firm prowadzonych przez polskich dyrektorów finansowych, którzy uczestniczą w naszych spotkaniachuważa Paul Flanagan, Prezes Zarządu Euler Hermes

 

Inicjatywa Dyrektor Finansowy Roku to największy i najdłużej organizowany w Polsce projekt dedykowany społeczności osób zarządzających finansami przedsiębiorstw. W trakcie prezentacji i paneli dyskusyjnych, wybitni eksperci wraz z przedstawicielami biznesu będą analizować wyzwania, jakie firmy muszą podejmować w codziennej pracy oraz podzielą się swoimi spostrzeżeniami, które przedstawią w następujących tematach: Eksperyment fiskalny w czasach globalnej dekoniunktury / Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Realia polskiego biznesu / Diabeł ubiera się u Prady, finanse ubierają się w Trade Finance! Jak innowacyjnie i bezpiecznie finansować biznes / Dotacje i ulga na B+R, czyli miliardy, po które się nie zgłaszamy / Kamienie milowe na drodze do PPK w firmie / odpowiedzialność merytoryczna i społeczna CFO przy budowaniu bezpieczeństwa finansowego pracowników / Jak przyspieszyć wzrost w MSP – czyli co łączy dyrektora finansowego i kierowcę rajdowego. Głównym tematem przewodnim całego projektu DFR jest cyfryzacja oraz robotyzacja biznesu z punktu widzenia tzw. CFO 4.0.

 

Gościem specjalnym spotkań regionalnych będzie Vadym Melnyk – CEO & Founder Cervi Robotics zajmującej się tworzeniem i produkcją robotów oraz dronów, m.in. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, największych korporacji oraz startupów z całego świata. W swoim wystąpieniu „Will Robots Take My Job?” zaprezentuje mechanizmy inwestowania w nowe technologie oraz podpowie, jak budować przewagę konkurencyjną, m.in.: Digital Transformation, Blue Ocean i From Zero to One.

 

Udział w kongresach jest bezpłatny dla dyrektorów finansowych oraz osób nadzorujących finanse firm. Rejestracji można dokonać na oficjalnej stronie internetowej projektu: www.dyrektorfinansowyroku.pl.

 

 

Sopot – 21 marca, hotel Sheraton, ul. Powstańców Warszawy 10
Poznań – 28 marca, hotel Andersia, Plac Andersa 3
Kraków – 11 kwietnia, hotel Sheraton, ul. Powiśle 7
Wrocław – 9 maja, hotel DoubleTree by Hilton, ul. Podwale 84
Warszawa – 25 września, hotel InterContinental, ul. Emilii Plater 49

 

 

KONKURS DFR

Tradycyjnie, równolegle z cyklem kongresów została zainagurowana XIV edycja konkursu Dyrektor Finansowy Roku. Aplikowanie – prezentacja swoich dokonań za 2018 rok – rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 21 czerwca. Swój udział w konkursie można zgłosić poprzez ankietę, dostępną na oficjalnej stronie projektu www.dyrektorfinansowyroku.pl. Udział w konkursie jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami ze strony uczestników.

Tytuły Dyrektor Finansowy Roku zostaną przyznane w dwóch kategoriach: „Dyrektor Finansowy Małych i Średnich Firm” (kryterium: obrót firmy do 200 mln zł lub zatrudnienie do 250 osób) oraz „Dyrektor Finansowy Dużych Przedsiębiorstw” (kryterium: obrót powyżej 200 mln zł lub zatrudnienie powyżej 250 osób).

– Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Po 14 latach obecności na rynku jest to najbardziej prestiżowy projekt dla Dyrektorów i Dyrektorek Finansowych. O prestiżu świadczą przede wszystkim nagrodzone przez 14 lat osoby – ich osiągnięcia mówią same za siebie. Ale to także konkurs – w którym z jednej strony oceniamy kompetencje, zdolność do nowatorskiego, nieszablonowego myślenia, dbałość o wyniki firmy, skuteczność działania, ale z drugiej strony – także zdolności przywódcze i menadżerskie, którymi we współczesnej gospodarce, powinien legitymować się doskonały dyrektor finansowy. Kapituła konkursu ocenia również postawy etyczne, które w cyfrowej gospodarce, opartej na beznamiętnych algorytmach, stają się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Jakub Wojnarowski, Przewodniczący Kapituły, Dyrektor Zarządzająca ACCA Polska i Kraje Bałtyckie.

Wyboru laureatów dokona Kapituła Konkursu, składająca się z niezależnych ekspertów. Nadzór audytorski nad Nagrodą sprawuje firma audytorska Grant Thornton.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w trakcie finałowej Gali w Warszawie, dnia 25 września br.

W ubiegłym roku statuetki za osiągnięcia i dokonania trafiły do Katarzyny Ostap-Tomann z Cyfrowego Polsatu oraz Beaty Tomaszewskiej z Parker Poland. Dotychczas tytułem Dyrektor Finansowy Roku docenieni zostali także Adam Pieniacki – York International (2005), Karen Burgess – TVN (2006), Krzysztof Zoła – Złomrex (2007), Tadeusz Piotr Kozaczyński – Trakcja Polska (2008), Mariusz Machajewski – Grupa Lotos (2009), Sławomir Kubicki – Grupa Allegro i Grzegorz Grabowicz – Magellan (2010), Tomasz Szeląg – Cyfrowy Polsat i Damian Bijowski – Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (2011), Katarzyna Grabowska – Bać-Pol (2012) i Arkadiusz Dorynek – Platige Image (2012), Grzegorz Dzik – Neuca (2013), Bogusław Galusik – Polfurnitur (2013), Marek Gruszecki – Quad/Graphics Europe i Beata Ewa Janowska – Conbelts Bytom (2014), Izabela PlewniaWawrzaszek, Inżynieria Samochodów Specjalnych (2015), Barbara Baran – Spektrum (2016) oraz Olga Danuta Panek – Famur (2016).

 

WYRÓŻENIENIE DFA

Podczas projektu Dyrektor Finansowy Roku po raz drugi zostaną wręczone specjalne wyróżnienia Digital Finance Award, których celem jest promowanie kultury innowacyjności i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu finansami. Wyróżnieniem DFA zostaną docenione firmy, które podnoszą efektywność obsługi finansowo-księgowej biznesu, wdrażając podejście procesowe oraz odpowiednie narzędzia cyfrowe. Firmy, które zostaną uhonorowane tytułem Digital Finance Award będą tworzyć elitarne grono, wyznaczające nowoczesnym i ambitnym firmom standardy organizacji i cyfryzacji procesów finansowo-księgowych w Polsce. Wyróżnienia zostaną przyznane przez niezależne jury pod przewodnictwem Bartosza Radziszewskiego, współzarządzającego Klubem Dyrektorów Finansowych „Dialog”.

 

ORGANIZATORZY I PARTNERZY

Organizatorami Konkursu oraz Kongresów Dyrektorów Finansowych są: Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Euler Hermes oraz Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych.

Partnerem strategicznym projektu jest: mBank.

Tegoroczna edycja odbywa się dzięki wsparciu: Grant Thornton, PFR TFI oraz Union Investment TFI.

Partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, inwestorzy.tv, MyCompany, money.pl oraz Wirtualna Polska.

Konkurs oraz cykl Kongresów wspierają także: Klub Dyrektorów Finansowych „Dialog”, Stowarzyszenia Dyrektorów Finansowych „FINEXA”, Izba Gospodarcza Europy Środkowej, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Biegłych Rewidentów, Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Interim Managers, Nadzorkorporacyjny.pl, Stowarzyszenie Polskich Skarbników Korporacyjnych (PCTA), Podkarpacki Klub Biznesu, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Projekt patronatem medialnym został objęty przez: biznes2biznes.com, Controling i Zarządzanie, Gazetę Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Kariera w Finansach, Nowy Przemysł, wnp.pl oraz Polish Market.

 

 

Maciej Sitarski

Centrum Informacji, 21.03.2019