Wiadomości

Starcie finansów z rolnictwem

19 lutego 2019 r. podczas obrad sejmowej komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi może dojść do ciekawego starcia między Ministrem Finansów i Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przyczyną konfliktu mogą być kontrowersje związane z projektem zmian stawek VAT na napoje owocowe i warzywne o zawartości soku powyżej 20 proc. Z jednej storny stawkę są przychody budżetu państwa, z drugie strony los rentowności plantacji polskich sadowników, którzy, już obecnie, znajdują się w ciężkiej sytuacji, a nowe propozycje podatkowe mogą jedynie pogorszyć ich sytuację.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy „o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa”. Zgodnie z założeniami, istotna część stawek VAT na poszczególne produkty została obniżona, część jednak drastycznie wzrośnie – jak w przypadku napojów owocowych, warzywnych lub owocowo-warzywnych z min. 20 proc. zawartością soku lub przecieru, stawka ta ma wzrosnąć do najwyższej wartości czyli 23 proc.

Krytyczny stosunek do propozycji Ministerstwa Finansów ma wiele organizacji. Dzisiaj w tej sprawie swoje stanowisko ogłosił Instytut Biznesu, który „ocenia, że planowana podwyżka VAT na napoje owocowe i warzywne jest negatywna dla wszystkich stron – polskiej gospodarki, branży sadowniczej, producentów napojów, owoców i warzyw, indywidualnych rolników oraz konsumentów.

 

„Wyższy VAT spowoduje spadek jakości napojów owocowych, ponieważ producenci, chcąc konkurować na rynku krajowym i międzynarodowym, będą zmuszeni poszukiwać oszczędności, kosztem obniżania ilości naturalnego soku w napoju. Jego zawartość może spaść nawet o połowę, do 10 proc., jak to ma miejsce w większości państw Unii Europejskiej” – Można przeczytać w „Stanowisku Instytutu Biznesu nt. planowanych podwyżek VAT na napoje owocowe i warzywne z min. 20 proc. zawartością soku lub przecieru”. Zdaniem organizacji „konsumenci odczują także konsekwencje finansowe we własnym budżecie domowym. Cena napoju owocowego może wzrosnąć nawet do ok. 1,3 zł na litrze. W rezultacie, należy spodziewać się zwiększonego popytu na napoje gazowane, kosztem napojów zawierających naturalny sok owocowy lub przecier warzywny. Nie należy przy tym oczekiwać wzrostu spożycia naturalnych soków 100 proc. Dane dotyczące konsumpcji europejskiej oraz analiza zachowań konsumenckich oparta na badaniach potwierdzają, że zmniejszone spożycie napojów owocowych przekłada się na większe spożycie napojów bezalkoholowych gazowanych, a nie soków 100 proc., czy wody – jak zakłada ustawodawca”. – Wynika z informacji jakie posiada Instytut Biznesu.

 

„Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatku VAT uderzą przede wszystkim w konsumentów”. – Uważa Juliusz Bolek Przewodniczący rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Stracą również producenci napojów i sadownicy. Stanie się tak ponieważ jest wielce prawdopodobne, że podwyższony VAT wpłynie na cenę, której konsumenci mogą nie zaakceptować, to w konsekwencji spowoduje spadek produkcji i zmniejszenie zapotrzebowania na surowce, także poprzez zmniejszenie zawartości naturalnego soku w objętych podwyżką produktach. Eksperci szacują, że zapotrzebowanie na owoce do produkcji napojów spadnie nawet o 75 proc., a wyrób soku z czarnej porzeczki czy aronii stanie się całkowicie nieopłacalny. W efekcie rynek się skurczy i wielu ludzi straci pracę. – Ocenia sytuację Juliusz Bolek.

 

Centrum Informacji /DEC/ gospodarka 19-02-18