Wiadomości

Zdrowie Polaków to największy kapitał

To główne przesłanie z Kongresu „Zdrowie Polaków” 2019, który odbył się w ubiegłym roku w Warszawie. W obecnej sytuacji, z jaką przyszło się nam zmierzyć słowa te nabierają jeszcze większego znaczenia dla nas wszystkich. Organizator, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, wydał właśnie raport podsumowujący Kongres, który został zaprezentowany przez ekspertów podczas konferencji online. 

Podczas Kongresu odbyło się 8 debat plenarnych i ponad 20 paneli dyskusyjnych. Kongres zgromadził przedstawicieli ministerstw i urzędów państwowych, wybitnych naukowców, ekspertów z różnych dziedzin medycyny, a także ekonomistów ,przedstawicieli uczelni, mediów oraz organizacji pacjentów – w sumie ponad 900 uczestników.

Wnioski z raportu zostały zaprezentowane podczas konferencji online, w której wzięli udział m. in.: prof. Henryk SkarżyńskiInstytut Fizjologii i Patologii Słuchu; Jadwiga Kamińska – prezes Stowarzyszenia Dziennikarski i Klub Promocji Zdrowia; Adam Niedzielski – prezes  Narodowego Funduszu Zdrowia; Grzegorz Juszczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz prof. Krzysztof Opolski – kierownik Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Tomasz Zdrojewski – kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

„Z satysfakcją odnotowuję, że poziom medycyny w Polsce jest wysoki, co podkreślali prelegenci – najwybitniejsi polscy eksperci różnych dziedzin medycyny.’ – Powiedział prof. Henryk Skarżyński, organizator i gospodarz Kongresu Schorzenia, wobec których kilkanaście czy nawet kilka lat temu medycyna była bezradna, teraz można leczyć z zastosowaniem nowatorskich leków i terapii – opracowanych na świecie, a także wynalezionych przez polskich naukowców i lekarzy. Problem w tym, że system ochrony zdrowia nie nadąża za postępem medycznym i technologicznym, a informacje o sukcesach medycznych nie zawsze docierają do szerokich kręgów społecznych. Pacjenci nie zdają, więc sobie sprawy z tego, jak nowoczesne i skuteczne sposoby leczenia są stosowane w polskich klinikach i szpitalach, albo też mają poczucie, że nowoczesne terapie są niedostępne dla przeciętnego pacjenta, który – aby skorzystać z porady u specjalisty czy poddać się zabiegowi chirurgicznemu – musi czekać w wielomiesięcznych kolejkach.Dlatego, jak wynika z sondaży, mimo bardzo wysokiego poziomu polskiej medycyny ok. 70 proc. Polaków ma negatywną opinię o ochronie zdrowia, a wielu polskim pacjentom brakuje poczucia bezpieczeństwa. – Dodał prof. Henryk Skarżyński, organizator i gospodarz Kongresu.

W raporcie znajdują się rozdziały poświęcone najważniejszym zagadnieniom poruszonym podczas Kongresu m. in.: osiągnięcia i wyzwania medycyny oraz oczekiwania społeczne z nimi związane, kształtowanie postaw prozdrowotnych i budowanie odpowiedzialności za własne zdrowie, kształcenie kadr – szkolenie przed i podyplomowe, zadania instytutów badawczych w obszarze medycyny oraz jedno z najważniejszych rozdziałów, czyli ekonomia a służba zdrowia.

„Zdrowie jest pojęciem niezmiernie ważnym społecznie, a jednocześnie trudnym. Zdrowia przecież nie widać, widoczny jest dopiero jego brak w postaci stanów chorobowych.” – Powiedział Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – „Prawdopodobnie z tego powodu wielu z nas ignoruje podstawowe potrzeby zdrowotne, czyli zalecenia i wskazówki profilaktyki zdrowia. A to właśnie one mają kluczowe znaczenie, by zdrowie każdego z nas utrzymać w możliwie optymalnym stanie jak najdłużej – by zapobiegać chorobom na tyle zdecydowanie, na ile to możliwe. Jak bezcenną wartością jest zdrowie, dostrzegamy zwykle dopiero wtedy, gdy je tracimy – zmagając się z rosnącymi kosztami społecznymi finansowymi otyłości i cukrzycy, innych chorób cywilizacyjnych, nowotworowych czy schorzeń wieku senioralnego. – Wyjaśniał Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Tuż przed oddaniem do druku zapowiadanego raportu w Polsce, Europie oraz praktycznie na całym świecie zaszły zmiany, których skali nikt się nie spodziewał.” – Podsumował prof. Henryk Skarżyński. – „Nikt nie jest w stanie obecnie ocenić faktycznych skutków epidemii. Uznaliśmy jednak, że należy wydrukować to, do czego zobowiązaliśmy się w listopadzie 2019 r. Oceniając obecną sytuację z krótkiej, ale wypełnionej wieloma dramatami i niewiadomymi perspektywy, możemy raz jeszcze spojrzeć na polskie dokonania, które są obecnie podstawą naszego niełatwego trwania w systemie. Możemy też ocenić nasze apele do społeczeństwa, by każdy wziął udział w budowaniu postaw prozdrowotnych, by przejął przynajmniej część – tę zależną od niego – odpowiedzialności za swoje zdrowie. W tych dniach i tygodniach trzeba powiedzieć więcej – by każdy wziął część odpowiedzialności – też zależną od niego – za swoje życie. Wierzę, że ten raport dotrze do Państwa, mimo jeszcze nieznanych mi przeszkód, jako dokument naszych osiągnięć i oczekiwań Anno Domini 2019. Czy przewidywaliśmy, ocenialiśmy słusznie naszą wcześniejszą sytuację? Każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Czy każdy zrobił wszystko, co mógł, w świetle obecnych zagrożeń i ludzkich wielowymiarowych tragedii?” – Dodał prof. Henryk Skarżyński.

Podczas konferencji online organizatorzy zapowiedzieli, że w drugiej połowie października odbędzie się kolejna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków”.

 

Portal Informacyjny /KK/ 05.06.2020