Wiadomości

#WiedzaNieMaPłci

 

 

Według ogłoszonego w 2021 roku Raportu Instytutu Zamenhofa, w polskich mediach w charakterze ekspertów wypowiadają się głównie mężczyźni. Lista przyczyn jest długa: brak wyszukania ekspertek, większa dyspozycyjność mężczyzn oraz odmowy wybranych potencjalnych interlokutorek. Co jest prawdą? Na to pytanie Raport Instytutu Zamenhofa nie odpowiada. Podobno ekspertki są i są gotowe, by zostać zauważone. Kampania #wiedzaniemapłci pokazuje je w akcji.

 

Obserwacja medialnej nierówności płciowej w dobie pandemii zainspirowała członków Klubu Champions of Change i Olgę Kozierowską, która jest prezesem Fundacji Sukces Pisany Szminką, do zainaugurowania akcji #WiedzaNieMaPłci. W ramach tego porjektu odbywają się debaty na temat szeroko pojętego biznesu w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, poświęcone takim tematom jak: „Czym jest sukces w świecie po pandemii?”; „Czy COVID-19 napędza technologie 4.0?”, „Przedsiębiorca postpandemiczny.”, „Sprawiedliwie nie znaczy po równo.”, „Świat po COVID-19.” W spotkaniach udział biorą ekspertki, w dziedzinach, w których to zazwyczaj w rolach ekspertów prezentowani byli mężczyźni.

 

Debaty z udziałem ekspertek emitowane są co tydzień. Premiera miała miejsce 9 marca 2021 r. Finał planowany jest na 6 kwietnia 2021 r.

Nagrania i relacje ze wszystkich rozmów będą dostępne na stronie Fundacji https://sukcespisanyszminka.pl/wiedza-nie-ma-plci/ i kanale Youtube Sukcesu Pisanego Szminką, a gospodarzem debat jest jedyny w gronie występujących mężczyzna – Jarosław Kuźniar. Aby ułatwić mediom i organizatorom konferencji bezpośrednie dotarcie do ekspertek, na stronie fundacji umieszczono listę z kontaktami do nich i ich biografiami, a także setkami z ich udziałem.https://sukcespisanyszminka.pl/ekspertki/. Lista ta będzie się stopniowo powiększać.

 

„Wiedza nie ma płci. Jednak i badania i nasze doświadczenia pokazują, że nie jest to takie oczywiste. Głos kobiet w ważnych temat gospodarczych, politycznych czy kulturowych jest często pomijany. Brakuje reprezentacji żeńskiej i na konferencjach i w panelach i w mediach. To duża strata. Nasza akcja #WiedzaNieMaPłci, mam nadzieję, będzie początkiem zmiany. Nikt tu nie chce nikogo usuwać, my chcemy tylko wzbogacić debaty o ważny, ekspercki głos kobiet.” – Powiedziała Olga Kozierowska – prezeses Fundacji Sukces Pisany Szminką. Projekt taki jak ten jest jedną z metod przełamywania stereotypów, budowania świadomości i docelowo docenienia w debacie publicznej głosu obu płci.

 

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką jest największą i najstarszą społecznością kobiet przedsiębiorczych w Polsce.

Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet i młodzieży, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań i spełniania marzeń. Współzałożycielkami Fundacji są: Olga Kozierowska oraz Olga Legosz. Szkoląca i motywująca ponad 250.000 kobiet rocznie i 300.000 młodych ludzi. Do flagowych projektów organizacji należą: program aktywizacji zawodowej kobiet Sukces to Ja, ogólnopolski konkurs Bizneswoman Roku, kampanie społeczne #StaćmnienaSukces, #NiePrzepraszamZa i #PozwolWybrać, program FunTechFuture dla dziewcząt opuszczających domy dziecka i YEP.Academy aktywizujący młodych ludzi.

 

Katarzyna Dębicka

 

Portal Informacyjny 22.03.2021