Wiadomości

W USA pobiegli by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej 1920 roku

W 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej, 1 sierpnia 2021 r. amerykańska Filadelfia uczciła pamięć o bohaterach wojny obronnej Polski zaatakowanej przez Związek Radzieckich Republik Socjalistycznych. W mieście odbył się I Bieg Bitwy Warszawskiej 1920 r. zorganizowany przez Fundację Rozwoju Centrum Macierz Polonii.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą – operacja wojskowa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami sowieckiej Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Będąc w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierające wojska sowieckie Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie radykalnie zmieniło losy wojny, pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej. A przede wszystkim przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany wywołania międzynarodowej rewolucji.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną, opracowany przy udziale szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Tadeusza Rozwadowskiego, a przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia 1920, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Bitwa Warszawska oceniana jest przez historyków jako jedna z najważniejszych w dziejach historii ludzkości. Czy jednak jest faktem historycznym powszechnie znanym?

Fundacja Rozwoju Centrum Macierz Polonii, która specjalizuje się m. in. w organizowaniu wydarzeń sportowych łączących propagowanie historii i zdrowego trybu życia, postanowiła przypomnieć o Bitwie Warszawskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

15 sierpnia 2021 r. w Filadelfii odbył się I Bieg Bitwy Warszawskiej, w którym wzięli udział przedstawiciele lokalnej Polonii, ale także Amerykanie pochodzący z innych zakątków świata: Włoch, Irlandii a nawet Kuby.

Rywalizacja sportowa 30 uczestników biegu na dystansie 1920 metrów (rok Bitwy Warszawskiej) miała w tym przypadku znaczenie drugorzędne. Dla organizatorów najważniejszym było, żeby móc przy okazji wydarzenia sportowego opowiedzieć wspaniały rozdział polskiej historii.

– Gdyby zaprosić mieszkańców Filadelfii czy jakiegoś innego amerykańskiego miasta na wykład o wydarzeniach, które miały miejsce w Europie Środkowej po I wojnie światowej, moglibyśmy mieć problem ze znalezieniem chętnych – mówi Jarosław December z Centrum Informacji. – Dlatego podoba mi się idea Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii, żeby łączyć wysiłek umysłowy z fizycznym. W akademii platońskiej wiedzę zdobywało się spacerując, dzisiaj czas nas bardziej goni, więc informacje można zdobywać w biegu. A tak zupełnie serio – Bieg Bitwy Warszawskiej to cenna inicjatywa, która jest ważna nie tylko dla popularyzacji wiedzy o Polsce w USA, ale także dla samej amerykańskiej Polonii – mówi December.

Organizatorzy już zapowiadają, że kolejny Bieg Bitwy Warszawskiej odbędzie w 2022 r. Nie wiadomo jeszcze, czy gospodarzem będzie Filadelfia, czy też inne amerykańskie miasto.

Portal Informacyjny, kin, 16.08.2021 r.

Ilustracja: Panorama Filadelfii By Brian W. Schaller – Own work, FAL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74522388