Wiadomości

TVN z Emitel uruchamia nowy standard nadawania

 

Telewizja TVN  oraz Emitel rozpoczęły etap testów nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Testy obejmą emisję programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD w 4 miastach w Polsce.

Standard DVB-T2/HEVC to technologia oferująca lepszą efektywność wykorzystywania pasma częstotliwości, a co za tym idzie, umożliwiająca m. in. nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD. Następca standardu DVB-T tworzy również możliwość wprowadzania nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy, w Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 rok.

Realizacja emisji testowych ma na celu zweryfikowanie osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery, a także umożliwi weryfikację, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania. Od 26 stycznia 2021 emisje testowe programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD są dostępne w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi). Wartością dodaną dla widzów są też testy TVN Fabuła HD, który do tej pory był dostępny jedynie na platformach satelitarnych i w sieci kablowej.

„W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu – DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczą infrastruktury nadawczej na terenie całego kraju.” – Zapowiada Andrzej Kozłowski – Prezes Zarządu Emitel. – „Nasze obiekty i zainstalowane na nich systemy muszą być odpowiednio przygotowane, by w odpowiednim momencie możliwe było przełączenie zarówno standardu emisji z DVB-T na DVB-T2, jak i częstotliwości. Do tej operacji chcemy się dobrze przygotować, stąd też wspólne testy z TVN. Również dla widzów będzie to okazja do przetestowania odbiorników telewizyjnych. – Uważa Andrzej Kozłowski – Prezes Zarządu Emitel.

„Nadrzędnym celem testów, które prowadzi TVN i Emitel, jest przygotowanie widzów na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej planowanego na 2022 r.” – Tłumaczy podjęte działania Dorota Żurkowska – Członek Zarządu TVN. – „Zaczynamy od 4 lokalizacji, w zasięgu nadawczym będą miliony użytkowników, ale w miarę uzyskiwania pozwoleń będziemy, wspólnie z Emitel, rozszerzać zasięg emisji testowych. Chcemy wspólnie z naszym operatorem technicznym jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian.” – Wyjaśnia Dorota Żurkowska – Członek Zarządu TVN.

Telewizja naziemna w całej Europie, na potrzeby nadawania, wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych”, obowiązującym od 1 grudnia 2019 roku, wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej powinny obsługiwać nowy standard nadawania.

Spółka Emitel należy do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners. Jest to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50 lat, dzięki Emitel sygnały telewizji i radia mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, Emitel oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej oraz uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

Portal Informacyjny /ART/ 29.01.2021