„To co najbardziej proste wydaje się wygięte” to tytuł nowej ekspozycji prezentowanej w Galerii Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. To już trzecia wystawa zbiorowej prac poznańskich plastyków związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.
„Swoje prace na wystawie „To co najbardziej proste wydaje się wygięte”, organizowanej przez Galerię Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, prezentują artyści łączący własną aktywność twórczą z zaangażowaniem w pracę dydaktyczną. Pojawiające się w kontekście „uczenia sztuki” dwuznaczne słowo „akademizm”, w jego obiegowym rozumieniu, znaczy konserwatyzm, zachowawczość i konformizm… Przedstawiana na ekspozycji różnorodność medialna – od mediów tradycyjnych po tzw. „nowe media” – a tym bardziej różnorodność postaw artystycznych, jak wierzę, dostarczą argumentów ku zweryfikowaniu takiego wyobrażenia.” – Wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Pepłoński, zapraszając w imieniu poznańskich twórców na wernisaż w pilskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.
Poprzednie dwie ekspozycje plastyków związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu miały miejsce w Poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał („Ex katedra”, 2015) oraz w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (edycja II, 2016). – „Sztuka wyzwala się z wszelkich ograniczeń, także specyficznie własnych. Z takiej perspektywy, zatytułowanie wystawy terminem „ex Katedra”, szczególnie w kontekście akademii kształcącej przyszłych artystów, samo w sobie zawiera duży ładunek dwuznacznego dystansu i ironii. Dzisiaj nie brzmi to poważnie… To praktyka dawno zaniechana – historycznie łącząca się, co prawda, z „akademią”, ale nieodwracalnie skompromitowana i odrzucona. Więcej – brzmi tak nieprawdopodobnie, że przyjmowane to może być tylko w kategorii zamierzonej prowokacji.” – Pisał o pierwszej edycji prof. dr hab. Andrzej Pepłoński.
Sądząc po tytule wystawy „To co najbardziej proste wydaje się wygięte”, organizowanej przez Galerię Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, idee plastyków związanych z Uniwersytetem Artystycznym zostają zachowane, a różnorodność, prowokacja i ironia mogą mieć dużo do powiedzenia…
Na ekspozycji znajdują się prace takich artystów jak: Natalia Czarcińska, Mikołaj Garstecki, Anna Goebel, Wojciech Gorączniak, Jerzy Hejnowicz, Marek Jakuszewski, Paweł Kaszczyński, Monika Korona, Julia Królikowska, Ewa Kubiak, Ewa Kulesza, Dominik Lejman, Hanna Łuczak, Krzysztof Markowski, Jerzy Muszyński, Paweł Napierała, Andrzej Pepłoński, Jarosław Szelest, Dorota Tarnowska – Urbanik, Andrzej Zdanowicz.

Prof. dr hab. Andrzej Pepłoński w sztuce zajmuje się malarstwem, instalacją, rysunkiem, akustycznymi obiektami. Marek Jakuszewski, którego domeną są sztuki wizualne. Anna Goebel, która prowadzi Pracownię Tkaniny Artystycznej; tworzy kompozycje przestrzenne, obiekty, zajmuje się efemerycznymi działaniami w otwartej przestrzeni, sztuką papieru, tkaniną eksperymentalną z pogranicza wielu dyscyplin. Jerzy Hejnowicz, w którego polu zainteresowań jest szeroko pojęta sztuka współczesna: rysunek, sztuka obiektu i instalacji, działania intermedialne. Hanna Łuczak, której działania artystyczne obejmują rysunek, instalację oraz książkę artystyczną. Podobne artystyczne zainteresowania ma Ewa Kulesza, a także – Dominik Lejman, który zajmuje się malarstwem, a łączy je z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz projektów publicznych (m.in. stałe instalacje w szpitalach w Nowym Jorku i w Cleveland). Paweł Kaszczyński, który ma na koncie liczne realizacje w obszarze sztuk wizualnych. Monika Korona, której zainteresowania to malarstwo, rysunek, fotografia, instalacje malarskie, grafika projektowo – multimedialna, animacja komputerowa. Krzysztof Markowski, który bada „granice obrazu i jego pojemności”. Jerzy Muszyński i jego sztuki wizualne. Ciekawe może okazać się spotkanie z dziełami Pawła Napierały. To malarz poznański, który tworzy ciekawe instalacje, a pracuje także jako starszy renowator w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Muzeum Narodowego w Poznaniu. Realizuje się w malarstwie, rzeźbie, site-specific i konserwacji zabytków. Zobaczymy również prace Andrzeja Zdanowicza, a także Natalii Czarcińskiej, znanej w Pile z paru innych artystycznych realizacji w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.
Wystawa „To co najbardziej proste wydaje się wygięte” jest dostępna w Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile przy ul. Stefana Okrzei 11, 64-920 Piła do 4 czerwca 2021 roku,
Portal Informacyjny /DEC/ 20.06.2021