Wiadomości

Szymon i Bartek z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei rapują

 

Muzyczna ekipa raperów z kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu w ramach nowatorskiego projektu terapeutycznego aktywizuje się artystycznie. Szymon i Bartek sami napisali tekst piosenki, sami zaprosili ulubioną panią doktor, złapali za mikrofony, zarapowali, nagrali stylizowany na lata 90. teledysk

Szymon i Bartek to drużyna zgrana

Tak jak w grach, tak samo na ekranach

Kumple z sali, co w Przylądku się poznali

Już nie tacy mali, ale już na fali!

Szymek Łąk ma 13 lat, Bartek Skoczylas 9 lat. Poznali się na szpitalnej sali i szybko okazało się, że nadają na tych samych falach. Do tego stopnia, że dziś tworzą nierozłączną drużynę. Dzielą salę w klinice, odprowadzają się na zabiegi i operacje, razem grają w gry. Teraz spróbowali swoich sił w branży muzycznej.

Chłopcy napisali poruszający, pełen energii tekst o szpitalnej codzienności, która – jak się okazuje – wcale nie musi być nudna i monotonna. Szymon i Bartek świetnie wiedzą, co zrobić, żeby dobrego humoru i śmiechu nigdy nie brakowało i postanowili podzielić się swoją receptą w piosence.

 

 

Młodociani muzycy do nagrania zaprosili też swoją ulubioną panią doktor Jadzię, czyli Jadwigę Węcławek-Tompol. Dla niej również był to debiut w branży hip-hopowej. Całości dopełnia profesjonalny teledysk, stylizowany na lata 90. Film powstał dzięki pomocy fachowców z branży: Mateusza Łebka i Grzegorza Kapelczaka. Na planie znalazł się nawet raperski samochód, wypożyczony przez Muzeum Motoryzacji Topacz!

Piosenka Szymona i Bartka to część nowatorskiego projektu terapeutycznego, realizowanego przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową w klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei, bo to rozrywka dla dzieci zamkniętych w szpitalu i co ważniejsze sposób na bardzo potrzebne wyrażenie i radzenie sobie z emocjami podczas terapii.

 

 

„Daliśmy dzieciom możliwość stworzenia indywidualnego środka wyrazu na temat swojej choroby.” – Wyjaśnia Anna Szymańska z Kliniki Mentalnej, która działa w Przylądku Nadziei. – „Ta forma jest ich subiektywnym przeżyciem, które pozwala wyrazić emocje, zmniejszyć napięcie, zdystansować się od choroby i tym samym łatwiej przejść przez proces leczenia.

 

 

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową od 30 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, na leczenie, z całej Polski. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki leczą tu każdego roku 2000 małych pacjentów. W tej pracy pomaga im Fundacja, która finansuje kosztowne leki i rehabilitację, kupuje sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Z inicjatywy Fundacji we Wrocławiu został wybudowany Przylądek Nadziei, najnowocześniejszy w Polsce szpital dla dzieci chorych na raka.

 

 

Portal Informacyjny /bej/ 27.01.2021

Źródło foto: na ratunek.org