Wiadomości

Studio Filmów Rysunkowych znów w Willi Rotha

 

Zakończył się remont, zabytkowej, pochodzącej z 1888 roku, willi Juliusa Rotha, potentata przemysłowego, bielskiego producenta mydeł. Prace rozpoczęły się latem 2018 r. Ich koszt wyniósł ponad 3.000.000 zł. Przez blisko 70 lat w tym historycznym budynku mieściło Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Teraz tam wraca.

Remont zabytkowej willi Juliusa Rotha to pierwszy etap tworzenia, w oparciu o Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Na parterze obiektu będą się mieścić teraz biura, a na piętrze sale wystawa, przybliżające sekrety powstawania filmów rysunkowych. Drugi etap obejmie budowę, tuż obok willi Juliusa Rotha, gmachu Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji – jedynej placówki tego typu w Polsce.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej ma być miejscem, gdzie w sposób interaktywny, głównie dzieci, będą mogły spędzać czas i uczyć się – z jednej strony: jak się robi filmy, a z drugiej – poznawać wartościowe rzeczy związane z kulturą. Placówka będzie tworzona w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m. in. animowane seriale „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki”,  czy „Pampalini łowca zwierząt”. Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki.

Projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji budzi też żywe zainteresowanie władz miasta Bielsko-Biała. Samorząd widzi ogromną chęć wykorzystania potencjału i legendy Studio Filmów Animowanych. Idea Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przywodzi na myśl typowe ekspozycje wystawiennicze ulokowane przy zagranicznych studiach filmowych.

 

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska-Białej. Ze Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej  współpracowali m.in.: Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej  powstało ponad 1.000. filmów animowanych. Najbardziej znanymi na świecie serialami animowanymi stworzonymi przez artystów są „Bolek i Lolek” „Reksio”, „Pampalini Łowca Zwierząt”, „Przygody Błękitnego Rycerzyka” „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Wyprawa Profesora Gąbki”, „Bajki Pana Bałagana” czy „Marceli Szpak dziwi się światu”. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej  wyprodukowało też filmy pełnometrażowe takie jak „Wielka podróż Bolka i Lolka”, „Porwanie w Tiutiurlistanie” czy „Gwiazda Kopernika”.

 

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji tworzone będzie w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Koszt całej inwestycji, która ma zostać zakończona w 2023 r. to 32.000.000 zł. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 15.100.000 zł z funduszy norweskich. Resztę brakujących pieniędzy obiecał dołożyć Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Portal Informacyjny /DEC/ 4.01.2021