Wiadomości

Standard nadawania programów telewizji naziemnej ulegnie zmianie

 

Portal Informacyjny: W połowie grudnia nastąpi zmiana częstotliwości i standardu nadawania programów Telewizji Polskiej na MUX3 telewizji naziemnej. Przełączenie na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC zostanie przeprowadzone przez specjalistów Emitel w dwóch etapach: 15 i 19 grudnia 2023 r..

Dobre praktyki spółki Emitel

Etapy przełączeń na nowy standard

Zmiana dotychczasowego systemu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z projektem refarmingu, czyli uwolnienia częstotliwości 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej 5G. Pierwotny termin przełączeń MUX3, zaplanowany na pierwszą połowę 2022 roku, został przesunięty na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w związku z wojną w rosyjsko-ukraińską oraz wynikającą z niej koniecznością zapewnienia dostępu do informacji, a także funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Pierwszy etap przełączeń na nowy standard zostanie przeprowadzony w nocy z 14 na 15 grudnia 2023 r. i obejmie zachodnią część Polski, tj. województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. W drugim etapie, w nocy z 18 na 19 grudnia 2023 r., przełączenie będzie miało miejsce we wschodniej części Polski, tj. w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Emitel: Agnieszka Sobucka awansowała

300 ekspertów Emitel

Zaplanowane na grudzień 2023 r. działania to kontynuacja prowadzonego przez Emitel procesu refarmingu pasma 700 MHz, tj. przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz oraz zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 ekspertów Emitel i około 300 pracowników z 40 podmiotów zewnętrznych, a prace pochłonęły ponad 130.000 roboczogodzin. Zgodnie z Zarządzeniem Urząd Komunikacji Elektronicznej z dnia 7 czerwca 2022 r. zmiana standardu nadawania nie objęła w 2022 r. multipleksu MUX3, a nadawcy publicznemu umożliwiono emisję swoich programów w standardzie DVB-T najpóźniej do końca 2023 r.

Jak odbierać sygnał po zmianach?

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów i aktualizacja listy programów na pilocie za pomocą poleceń z menu odbiornika. U widzów posiadających starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, konieczna będzie ich wymiana lub zakup dekodera. Aby odbierać sygnał telewizyjny nie ma konieczności zmian ustawienia anten odbiorczych.

Obiektyw Gospodarczy dla Instytutu Biznesu

Łagodna rewolucja

W celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, Telewizja Polska będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów na MUX3 oraz MUX6: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., a TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Informacje dotyczące planowanych zmian oraz instrukcje, jak się do nich przygotować, można znaleźć na stronach internetowych: telewizjanaziemna.pl i www.emitel.pl/refarming .

Portal Informacyjny, info, /KAM/ 8.12.2023