Repolonizacja marek: Żubrówka, Soplica, Absolwent
Roust Corporation, który na polskim rynku był obecny poprzez spółkę CEDC International, sprzedał przedsiębiorstwo polskiej Grupie Maspex. Tak dokonał się powrót kultowych polskich marek alkoholi takich jak „Żubrówka”, „Soplica” czy „Absolwent” w polskie ręce.
Polska Grupa Maspex, w wyniku transakcji finansowej, zakupiła CEDC International oraz jej spółkę zależną B2B Wine & Spirits. wraz z prawami do wszystkich marek oferowanych przez CEDC: Żubrówki, Soplicy, Absolwenta oraz marki Bols. Wszystkie przeszły w ręce polskiego właściciela.
Zakup przez polską Grupę Maspex spółki CEDC International , zależnej od Rosjan, kompletnie zmienia krajowy rynek. W wyniku transakcji powstało największe przedsiębiorstwo spożywcze.” – Ocenia Juliusz Bolek– Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Przejęcie CEDC International , przez Grupę Maspex , oznacza, że w polskie ręce z powrotem trafią legendarne marki takie jak „Żubrówka”, „Soplica” czy „Absolwent”. Stało się to w ostatnim momencie, albowiem, w związku z napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w Polsce i wielu innych państwach są nie tylko bojkotowane, ale również wiele sieci handlowych wycofało je z oferty.” – Wyjaśnia Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.
CEDC to lider na polskim rynku wódki z udziałem powyżej 47proc. (ilościowo) i największy importer zagranicznych alkoholi w Polsce. Posiada kultowe i historyczne portfolio wiodących marek wódki takich jak: Żubrówka (legendarna polska marka z blisko 500-letnią tradycją, wolumenowy nr. 3 na globalnym rynku wódki, obecna na 86 rynkach), Soplica (światowy nr. 8), Absolwent i Bols. Obok marek, które produkowane są w zakładach w Białymstoku i Obornikach Maspex nabył prawa do dystrybucji na polskim rynku m.in. win Carlo Rossi, Frontera, Barefoot i Gancia oraz alkoholi kolorowych: Grant’s, Glenfiddich i Tullamore D.E.W., Metaxa, Jȁgermeister, Cointreau, Campari, Aperol, czy Remy Martin. Dzięki zakupowi CEDC International oraz jej spółkę zależną B2B Wine & Spirits, Grupa Maspex stała się największą polską grupą spożywczą.
Produkcja alkoholowego asortymentu Grupy Maspex jest prowadzona w zakładach produkcyjnych w Obornikach i Białymstoku. W ramach struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa powstała kolejna jednostka biznesowa – Business Unit Spirits, który ma swoją niezależność biznesową i będzie skupiał wszystkie funkcje niezbędne do prowadzenia przez niego działalności, w tym handlowe, marketingowe oraz produkcyjne. Budowa nowego biznesu odbędzie się w oparciu o kompetencje pracowników spółki CEDC, nowoczesne zaplecze produkcyjne i liderskie marki.
Grupa Maspex jest największym polskim przedsiębiorstwem w branży spożywczej oraz jednym z największych w Europie Środowo-Wschodniej. Spółka posiada w swoim portfolio 63 marki i łącznie oferuje ponad 2.300 propozycji towarowych, a jej produkty są obecne w ponad 60 państwach na całym świecie. Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, DecoMorreno, Cremona, Plusssz oraz La Festa, Relax, Bucovina, River, Queens, Olympos, Apenta czy Vellingrad to w większości liderzy rynkowi, marki najbardziej cenione w swoich kategoriach przez konsumentów w Polsce i w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Produkty z portfolio Maspex powstają w 15 nowoczesnych zakładach produkcyjnych w Polsce i zagranicą. Rocznie wytwarza się w nich 2.030.000.000 litrów soków, nektarów i napojów, ponad 280.000 ton makaronów, wyrobów zbożowych i instant oraz niemal 170.000 ton dżemów i przetworów. Maspex stawia na rozwój organiczny oraz akwizycje. Spółka skupuje od polskich rolników corocznie 300.000 ton owoców i warzyw oraz 130.000 ton pszenicy. Przychody ze sprzedaży w 2021 roku wyniosły 6.030.000.000 zł.