Wiadomości

Profilaktyka decyduje o zdrowiu Polaków

 

 

Zakończony właśnie IV Kongres „Zdrowie Polaków” potwierdził jak ważne jest budowanie postaw prozdrowotnych, poprzez wdrażanie programów profilaktycznych. Przez dwa dni eksperci rozmawiali na tematy m.in. chirurgii, profilaktyki prozdrowotnej, neurologii, laryngologii, transformacji cyfrowej, kardiologii prenatalnej oraz perinatologii.

 

IV Kongres „Zdrowie Polaków” 2022

 

„Przed środowiskiem medycznym nowe wyzwania, wynikające z sytuacji wewnętrznej, ciągłego zagrożenia pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa oraz coraz trudniejszej sytuacji zewnętrznej.” – Uważa prof. Henryk Skarżyński – przewodniczący Rady Programowej Kongresu oraz dyrektor Światowego Centrum Słuchu. – „IV Kongres „Zdrowie Polaków” jest szansą pokazania na arenie krajowej osiągnięć naukowych i medycznych, nowych rozwiązań organizacyjnych, edukacyjnych oraz dotychczasowych i nowych liderów, którzy wszystkim nam są potrzebni.” – Przekonywał, podczas otwarcia kongresu, prof. Henryk Skarżyński – przewodniczący Rady Programowej Kongresu oraz dyrektor Światowego Centrum Słuchu.

 

Główne przesłanie IV Kongresu „Zdrowie Polaków” dotyczyło edukacji społecznej, bez której same kadry i nakłady na naukę czy medycynę nie zapewnią optymalnych efektów. Eksperci przekonywali, że nie osiągniemy bezpieczeństwa zdrowotnego bez rozsądnego odwołania się do odpowiedzialnych postaw prozdrowotnych, które musimy nieustannie kreować w społeczeństwie.

 

Zdrowie Polaków to największy kapitał na przyszłość. To motto jest wyjątkowe, tak jak wyjątkowy jest IV Kongres „Zdrowie Polaków”. – Uważa prof. Tomasz Grodzki – chirurg i marszałek Senatu. – „Nie ma w Polsce drugiej takiej multidyscyplinarnej konferencji pokrywającej całe spektrum problemów, które dręczą i trapią polską ochronę zdrowia.” – Twierdzi prof. Tomasz Grodzki – chirurg i marszałek senatu.

 

Prof. Henryk Skarżyński: Kongres „Zdrowie Polaków” to szansa

 

„Cieszę się, że IV Kongres „Zdrowie Polaków” zgromadził grono ekspertów prawie ze wszystkich obszarów medycyny.” – Ocenił prof. Henryk Skarżyński – dyrektor Światowego Centrum Słuchu. –„Ważne jest to, że podczas IV Kongresu „Zdrowie Polaków” lekarze nie mówią sami do siebie, tylko rozmawiają o wielu istotnych problemach z przedstawicielami samorządów, organizacjami pacjentów czy towarzystwami naukowymi. Im więcej kolejnych grup środowiskowych włączy się do dyskusji, tym będziemy mieli lepsze efekty w postaci reakcji na to, co wypracowała i rekomenduje nauka i medycyna. Jeżeli do tego się odniesiemy, to efekty diagnostyki, czy terapii i rehabilitacji, będą nieporównywalne do tego, co mamy obecnie.” – Uważa prof. Henryk Skarżyński – przewodniczący Rady Programowej IV Kongresu „Zdrowie Polaków”.

 

Podczas otwarcia IV Kongresu „Zdrowie Polaków” głos zabrał także Piotr Bromber – wiceminister zdrowia, który ocenił, że nie ma obecnie prostych rozwiązań w ochronie zdrowia. – „Nigdy ich nie było, ale ważne, abyśmy sobie uzmysłowili, że możemy rozwiązywać te problemy poprzez szeroką perspektywę, otwartość i więcej działań. Już w 2023 roku wydatki na ochronę zdrowia wzrosną do 6 proc. produktu krajowego brutto. Inwestujemy w ludzi, wzrost wynagrodzeń to średnio od 17 do 41 proc. Ale również to kompetencje i umiejętności, to wzmacnianie zawodów medycznych poprzez wprowadzenie nowych regulacji formalno-prawnych poprzez nowe ustawy. W 2022 roku pierwszy raz liczba studentów mogących rozpocząć kształcenie na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym to przeszło 10.000.” – Stwierdził Piotr Bromber – wiceminister zdrowia.

 

IV Kongresu „Zdrowie Polaków” odbył się stacjonarnie w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą oraz online. Wszystkie panele dostępne są na stronie https://kongres-zdrowiepolakow.pl/ .

 

Portal Informacyjny, /kam/ 24.10.2022