Wiadomości

Prof. Henryk Skarżyński w gronie Wizjonerów Zdrowia

 

 

Podczas uroczystej Gali wręczono nagrody Wizjonerów Zdrowia tygodnika „Do Rzeczy”. Wśród wyróżnionych przez pismo znaleźli się: prof. Henryk Skarżyński prof. Adam Witkowski, prof. Jarosław Kaźmierczak, prof. Mirosław Walczak, stowarzyszenie Niebieski Motyl, dr Roman Topór-Mądry, Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dolnośląskie Centrum Onkologii. Przyznano także nagrodę specjalną i tytuł Ambasadora Zdrowia.

 

Prof. Henryk Skarżyński został nagrodzony w kategorii „wizjoner telemedycyny i nowych technologii”.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu został wyróżniony ponieważ  „udowadnia, że najnowsze technologie medyczne, w tym telemedycyna, którą jako pierwszy wprowadził do Polski, służą pacjentom. Dzięki niemu najnowsze rozwiązania trafiają do polskich pacjentów, jako pierwszych na świecie. Zorganizował m. in.: pierwsze badania przesiewowe, wykrywające zaburzenia słuchu, Krajową Sieć Teleaudiologii, nagrodzoną złotym medalem Prix Galien, oraz nowoczesne urządzenie diagnostyczne „Kapsuła Badań Zmysłów”. Jego życie to misja pomagania drugiemu człowiekowi”.

 

Szeroko rozumiana telemedycyna, od wielu lat, jest w centrum zainteresowania prof. Henryka Skarżyskiego, który będąc jej wielkim zwolennikiem, zauważa jak bardzo wzrosło znaczenie różnych procedur w obszarze e-zdrowia:

„Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawiła, że telemedycyna niemal błyskawicznie została przekształcona z nowinki technologicznej w niezbędne narzędzie pozwalające na jakikolwiek kontakt z pacjentem. Kluczem do powodzenia tej zmiany stało się niewątpliwie bardziej powszechne finansowanie e-procedur i e-porad przez Narodowy Fundusz Zdrowia.” – Wyjaśnia prof. Henryk Skarżyski. – „Jestem przekonany, że ta zmiana będzie wielką korzyścią dla pacjentów, nawet po zakończeniu pandemii koronawirusa SARS- CoV-2. Nie ma i nie będzie bowiem na świecie takiego systemu ochrony zdrowia, który w tradycyjny sposób, zapewni każdemu równy dostęp do specjalistów. Mając to na uwadze, już 20 lat temu zacząłem przeprowadzać telekonsultacje i szukać sposobu, aby usługi w zakresie leczenia, a zwłaszcza rehabilitacji słuchu stały się jak najbardziej powszechnie dostępne dla pacjentów. Dla uzyskania optymalnej poprawy słuchu po wszczepieniu implantu ślimakowego konieczne jest zapewnienie pacjentowi dobrze zorganizowanej, długofalowej opieki pooperacyjnej. Jednym z najważniejszych zadań wchodzących w zakres tej opieki jest właściwe dopasowanie implantu słuchowego. Telemedycyna jest jedynym sposobem, aby zmniejszyć koszty, skrócić czas dojazdu i odległość, jaką chory musiał pokonać, by dotrzeć do specjalistów, a jednocześnie zapewnić pacjentowi usługi na najwyższym poziomie.”

 

Warto dodać, że zarówno prof. Henryk Skarżyński, jak i stworzona przez Niego Krajowa Sieć Teleaudiologii byli wielokrotnie nagradzani w Polsce i za granicą.

 

„Wizjonerzy Zdrowia” to nagrody dla osób, które mają odwagę patrzeć w przyszłość, planować i wprowadzać zmiany w medycynie i systemie ochrony zdrowia. Tygodnik „Do Rzeczy” postanowił te osoby wyróżnić tytułem „Wizjonera Zdrowia”. W czasie pandemii COVID-19 te wyróżnienia mają szczególną rolę. W 2021 r. nagrody zostały przyznane w 10 kategoriach. Przyznano również Nagrodę Specjalną oraz tytuł Ambasadora Zdrowia.

 

Portal Informacyjny /ART/ 13.05.2021