Polskość to dziś szansa na sukces
Wojnę, choć toczy się na Ukrainie odczuwa niemal cała Europa. Rosyjskie rakiety tworzą zagrożenie dla praktycznie całego terytorium Ukrainy. Drugim krajem zagrożonym bezpośrednią rosyjską agresją jest Mołdawia. Młodzi Polacy z obydwu krajów przyjechali odpocząć od wojny i zagrożenia do naszego kraju.
W ramach pobytu organizowanego przez Fundację Rozwoju Centrum Macierz Polonii młodzi ludzie z polskimi korzeniami w wakacje odpoczęli nad Bałtykiem, zwiedzali Trójmiasto, Warszawę i Kraków. Spotkanie z Polską w tym roku miało dla nich wymiar szczególny.
– To było doświadczenie spotkania z ojczyzną przodków – dostatnią, bezpieczną, dobrze zarządzaną – mówi Johny Kowalsky z FRCMP. – W wyniku wojny na Ukrainie wrażenie jakie robi Polska na młodych ludziach po raz pierwszy ją odwiedzających jest jeszcze większe. Dla osób żyjących na co dzień w Mołdawii i Ukrainie, to jest państwo modelowej demokracji i dobrobytu. Można powiedzieć, że sama przynależność do narodu polskiego w ich oczach staje się czymś wyjątkowym – mówi Kowalsky.
A przecież nie zawsze tak bywało. Polscy emigranci swoje kariery w USA rozpoczynali często od zmiany nazwiska… na mniej słowiańskie. Wielu Polaków za granicą nadal nie lubi przyznawać się do swojej polskości. Podobnie bywa także na Wschodzie, tam deklatowanie polskości mogło oznaczać wręcz prześladowania, a w najlepszym razie kłopoty.
– Niedoceniamy ciągle wagi posiadania państwa przez naród polski – mówi dziennikarz Jarosław December. – Powinni nam to uświadomić Polacy ze Wschodu, którzy wiedzą jak to być mniejszością w państwie. Nawet jeśli jest to względnie spokojna Mołdawia, czy Ukraina przed rosyjską agresją. To, że istnieje Polska jako państwo i może roztoczyć opiekę nad młodymi ludźmi z polskimi korzeniami jest w mojej opinii absolutnie bezcenne. Kto by to zrobił, gdybyśmy nie mieli swojego własnego państwa? – pyta December.
Takie działania na rzecz młodych ludzi z polskimi korzeniami rzeczywiście są podejmowane przez organizacje pozarządowe i finansowane przez Narodowy Instytut Wolności. Dobrym przykładem jest program „Powrót do Macierzy” realizowany przez Fundacje Centrum Rozwoju Macierz Polonii właśnie dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich NIW.
– Spotkanie z Polską jest teraz szczególnie formujące dla młodych ludzi ze Wschodu – mówi Johny Kowalsky z Fundacji RCMP. – Chcielibyśmy, żeby te kilka dni nad Wisłą było dla tej młodzieży bardzo ważnym doświadczeniem, żeby ich dowartościowało. Początkowo widzieliśmy duże onieśmielenie – oni się czuli inni, pewnie czuli się wręcz gorsi od swoich polskich rówieśników. Po paru dniach i wielu naszych rozmowach sytuacja się odwróciła. Tłumaczyliśmy im, że ich doświadczenie trudniejszego życia daje im siłę, a możliwości mają – czy mogą mieć takie same jak ich polscy koledzy. To ich bardzo wzmocniło. Wielu z nich zaczęło myśleć o studiach w Polsce, o swojej polskości jako szansie na sukces – mówi Kowalsky.
Polska dzisiaj olśniewa swoją urodą i zaskakuje bezpieczeństwem. Dla osób z Ukrainy czy Mołdawii to kraj daleki od wojny, którego granic strzeże silna armia i sojusznicze, amerykańskie wojska. Dla przybyszy z Zachodu Polska jest krajem o bardziej niskiej przestępczości, gdzie nie ma incydentów terrorystycznych ani stref „no go”. Może także my, mieszkający w naszym kraju na co dzień, powinniśmy przestać narzekać i zrozumieć, że polskość to naprawdę szansa na sukces?
Portal Informacyjny, DWI, 30.08.2022