Podróże małe i duże w Galerii Delfiny
Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” zapraszają na nowe spotkanie z cyklu „e-Spotkania z książką”. Na wirtualnym spotkaniu autorskim, które odbędzie się już 10 maja 2021 r. zaproszeni goście opowiedzą o najnowszych publikacjach, które szczególnie zainteresują osoby pasjonujące się podróżami oraz czytelników, których ciekawią losy Warszawy.
Spotkanie odbędzie się już poniedziałek 10 maja 2021 r. o godz. 18:00. Tym razem gośćmi Galerii będą: Pablo – podróżnik, autor książki „Jechać, nie jechać? Tom III”, Agnieszka Skórska–Jarmusz – wydawca książki „Złoty wiek warszawskich autobusów” oraz Adam Stawicki – rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. W rolę gospodarzy i prowadzących wcielą się Sławomir Bawarski – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” oraz Adam Gąsior – redaktor naczelny „Wasza Turystyka”.
„Jechać, nie jechać?” jest już III tomem wspomnień z wojaży wytrawnego podróżnika Pabla. To pełna zabawnych i pouczających wspomnień książka o podróżach po krajach dalekich i bliskich. Pablo nie trzyma się konwenansów. Publikacja „Jechać, nie jechać?” nie jest typowym przewodnikiem. Tom trzeci jest dziennikiem opisującym podróże Pabla w różnych etapach jego życia. Dodawana do rozdziałów subiektywna ocena atrakcji, klimatu czy zakwaterowania, w różnych krajach, przyznawana przez autora, może wzbudzać kontrowersje, ale przez to, że są subiektywne opinie i nie pisane z myślą o przypodobaniu się – mogą być bardzo pożyteczne, choć czasami stwarzające pole do dyskusji. Wszak każdy inaczej odbiera i smakuje dane miejsce, nawet powszechnie uważane za klasyczny turystyczny TOP. I dlatego też warto przeczytać, dlaczego Pablo, w niektórych przypadkach, tak inaczej niż punktuje i ocenia dane obiekty niż zwykło się przyjmować.
Album „Złoty wiek warszawskich autobusów”, to bogato ilustrowana zdjęciami (archiwalnymi i współczesnymi) opowieść o barwnych dziejach warszawskich autobusów, opisana piórem wybitnego znawcy tematu, Włodzimierza Winka.
W 2020 roku minęła setna rocznica wyjazdu na ulice pierwszych autobusów w Warszawie. Były to francuskie Somuy i Saurery. Wydawcą jest Agnieszka Skórska–Jarmusz. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Warszawskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych.
Album „Złoty wiek warszawskich autobusów”, to fascynująca historia trudnych początków, upadku w latach wojny, późniejszej odbudowy i dynamicznego rozwoju stołecznej komunikacji autobusowej opisana na blisko 170 stronach, pełna przeróżnych ciekawostek, ale także absurdów i ciągłej rywalizacji z tramwajami. Dzisiaj także z metrem i kolejami (Koleje Mazowieckie, Szybka Kolej Miejska, Warszawska Kolej Dojazdowa). W tej konkurencji „czerwoniaki” (jak kiedyś nazywano chaussony i jelcze) świetnie sobie radzą. Po erze wozów z silnikami diesla dzisiaj nadchodzi czas ekologicznych „elektryków”. „Złoty wiek warszawskich autobusów” to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii stolicy i komunikacji miejskiej. Już niebawem będzie ona dostępna w przymuzealnym sklepie Miejskich Zakładów Autobusowych.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo pod adresem https://youtu.be/yIivhkX2R7Q oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/
Organizatorami spotkania jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”. Podczas spotkania każdy oglądający będzie mógł zadawać pytania w komentarzach. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły portale RaportCSR.pl,WaszaTurystyka.pl, Kurier365.pl oraz Kurier Warszawski. Partnerem cyklu jest Żabka Polska.
Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Jej celem jest upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, oraz działania związane ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.