Wiadomości

„Poczet przedsiębiorców polskich” będzie promować Polskę

Z początkiem 2021 roku rusza akcja promocyjna historii polskiej przedsiębiorczości za granicą. Ukazała się już anglojęzyczna edycja „Pocztu przedsiębiorców polskich” (Portraits of Polish Entrepreneurs) – biograficznej opowieści o polskich inwestorach i twórcach biznesu od czasów średniowiecza do 1939 roku. Pierwsze wydanie ukazało się nakładem Warsaw Enterprise Institute w 2018 roku. Najnowsze wydanie zostało wzbogacone o 12 nowych biogramów i będzie dystrybuowane m.in. do placówek dyplomatycznych i kulturalnych na świecie.

„Poczet przedsiębiorców polskich” jest dziełem czterech autorów: Marcina Rosołowskiego, Arkadiusza Bińczyka, Andrzeja Krajewskiego i Wojciecha Kwileckiego. To pionierska praca zbiorowa – pierwsza synteza dziejów polskiej gospodarki, która powstała w epoce gospodarki rynkowej. Znana powszechnie „Encyklopedia historii gospodarczej Polski do 1945 roku” ukazała się w latach 80. Od tamtej pory nie było podobnej publikacji w języku polskim, nie wspominając już o wersji anglojęzycznej.

„Paradoksem jest, że po 1989 roku, a więc w epoce gospodarki rynkowej, nie pojawiła się żadna synteza dziejów polskiej przedsiębiorczości.” – Zauważa  Arkadiusz Bińczyk . – „Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej naturalnego, niż odwołanie się do tradycji przerwanych w czasach komunizmu. Nasz „Poczet przedsiębiorców polskich” nie pretenduje do miana naukowego opracowania, ale ma przybliżyć sylwetki tych, którzy tworzyli polską gospodarkę. Teraz, w wersji anglojęzycznej, także cudzoziemcom.” – Wyjaśnia Arkadiusz Bińczyk.

Historię, w tym historię gospodarczą, tworzą ludzie. Dlatego książka „Poczet przedsiębiorców polskich” składa się z biogramów przedsiębiorców, innowatorów biznesu, którzy mieli znamienny wkład w kształtowanie polskiej gospodarki. W publikacji znalazły się biogramy tak znanych postaci, jak: Mikołaj Kopernik, Stanisław Staszic czy Leopold Kronenberg oraz cały cały szeregu osobistości, o których pamięta tylko wąskie grono badaczy. Przykładem może być Pieter Stadnicki, bankier holenderski polskiego pochodzenia, który w decydującym momencie wsparł finansowo amerykańską wojnę o niepodległość. Inna taka postać to Aleksander Hertz, pionier polskiego przemysłu filmowego, a przy tym gorący polski patriota pochodzenia żydowskiego. Oprócz kilkudziesięciu biogramów  „Poczet przedsiębiorców polskich” zawiera również eseje historyczne dotyczące poszczególnych epok dziejów polskiej przedsiębiorczości pióra Andrzeja Krajewskiego, dziennikarza i historyka.

„Staraliśmy się, by „Poczet przedsiębiorców polskich” odzwierciedlał wielokulturowość, która była jednym z czynników rozwoju polskiej gospodarki.” –  Wyjaśnia Marcin Rosołowski. – „Są tu polscy arystokraci, mieszczanie, Niemcy, Żydzi czy Ormianie, zarówno ci, którzy odnieśli sukces, jak i ci, którzy finalnie ponieśli klęskę, ale tworząc wartościowe projekty.” – Dodaje Marcin Rosołowski.

Książka „Poczet przedsiębiorców polskich” jest bogato ilustrowana, również fotografiami i reprodukcjami, które rzadko pojawiały się w dotychczasowych publikacjach. Wydawnictwo to doskonały upominek dla zagranicznych przyjaciół czy biznesowych partnerów, a także przewodnik po polskiej historii od mniej znanej strony: sukcesu i wkładu w rozwój Europy.

Pierwsze wydanie ukazało się nakładem Warsaw Enterprise Institute w 2018 roku. Najnowsze wydanie, w języku angielskim, zostało wzbogacone o 12 nowych biogramów i będzie dystrybuowane m.in. do placówek dyplomatycznych i kulturalnych na świecie.

„Nasza narodowa historia pełna jest bohaterów, których wspaniałe patriotyczne karty zazwyczaj kończą się tragiczną śmiercią za ojczyznę. Prawda jest jednak bardziej złożona. Duch polskości przetrwał dzięki przelanej krwi oraz, w dużej mierze, dzięki pracy u podstaw. Przedsiębiorcy, którzy tworząc miejsca pracy, zręby narodowego przemysłu, wielkie przedsiębiorstwa rolne i innowacyjne, cementowali polski kapitał społeczny. Książka „Poczet przedsiębiorców polskich”  to opowieść o zapomnianych bohaterach polskiej świadomości narodowej.” – Uważa Tomasz Wróblewski prezes Warsaw Enterprise Institute.

Książka została przez redakcję Polska Times uznana obok: „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?” Piotra Gursztyna czy „Epoka hipokryzji: seks i erotyka w przedwojennej Polsce” Kamila Janickiego, za jedną z pięciu najlepszych książek o tematyce historycznej 2018 roku.

Partnerem merytorycznym książki Portraits of Polish Entrepreneurs jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego. Książkę można zamawiać w księgarniach internetowych, a także przez formularz na stronie internetowej Warsaw Enterprise Institute www.wei.org.pl

Portal Informacyjny / 31.12.2020