Państwa OPEC+ – podzielone i osaczone we własnej pułapce inflacyjnej

 

 

Następne spotkanie OPEC+ (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) 4 czerwca 2023 r. może ujawnić pierwsze pęknięcia we wspólnym stanowisku grupy w sprawie wydobycia ropy. Według analityków Alianz Trade może to zwiększać ryzyko wzrostu cen ropy.

Data Point zdobyła prestiżowy Certyfikat Jakości Instytutu Biznesu

Eksperci Allianz Trade żywią dotyczące recesji i większej niż oczekiwano dostępność ropy. Sytuacja spowodowała spadek cen surowca energetycznego o ponad 25 proc. w stosunku do szczytów OPEC+ w 2022 r. Ponieważ większość państw grupy jest importerami netto towarów przemysłowych, wpadają one teraz we własną pułapkę inflacyjną. Dziś za baryłkę ropy można kupić o połowę mniej niż w marcu 2022 r., kiedy to można było za nią dostać prawie dwa razy więcej towarów i usług podstawowych ze wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych OECD (CPI).

Przy spadających cenach ropy i malejących dochodach w opinii ekonomistów Allianz Trade niektóre państwa, zwłaszcza Federację Rosyjską, czeka trudny okres. Dochody z ropy naftowej stały się kołem ratunkowym, w obliczu surowych sankcji i pogarszającego się otoczenia makroekonomicznego. Poza tym Federacja Rosyjska nie do końca trzymała się planów dotyczących wielkości produkcji (wydobycia), próbując utrzymać przychody na stałym poziomie. Podczas gdy Azję zalewa tania rosyjska ropa, Arabia Saudyjska również zaczęła wprowadzać zniżki, aby zachować swój udział na tym rynku w regionie.

Portal Informacyjny, /DEC/ 31.05.2023

Related Post