Wiadomości

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek najbardziej narażeni

 

 

Nadwaga, pobyt w domu opieki oraz niższy poziom wykształcenia wykazują korelację z wyższą zachorowalnością na COVID-19 – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez Diaverum.

 

Wiodący dostawca usług w opiece nefrologicznej, przeprowadził duże badanie obejmujące wiele krajów, w celu określenia czynników mających wpływ na zachorowalność oraz skutki zachorowania na COVID-19 u pacjentów przewlekle hemodializowanych.

 

Pandemia SARS-CoV-2 dotknęła szczególnie mocno w pacjentów z chorobami przewlekłymi. Na całym świecie prawie 3.000.000 osób jest regularnie hemodializowanych, a wstępne doniesienia wskazują na szczególnie wysoką śmiertelność, występującą właśnie wśród tej grupypacjentów.

 

Doktor Fernando Macário – Dyrekto  ds. medycznych w Diaverum, powiedział: “Wyniki naszych badań wskazują, że pacjenci z przewlekłą chorobą nerek należą do grup narażonych na największe ryzyko poważnychpowikłań i dlatego też powinni oni być traktowani absolutnie priorytetowo jeśli chodzi o działania prewencyjne w zakresie zapobiegania zachorowaniom COVID-19, włączając w to jak najwcześniejsze zaszczepienie.”

 

Badanie obejmujące ponad 38.000 pacjentów przewlekle hemodializowanych stanowi jedno z największych dotąd przeprowadzonych analiz międzynarodowych nad zachorowalnością na COVID-19 oraz komplikacjami u pacjentów poddanych dializoterapii.

 

Oto niektóre z kluczowych wniosków z tego badania:

  • starszy wiek pacjentów przewlekle hemodializowanych w połączeniu z leczeniem nadciśnienia tętniczego, przy wykorzystaniu antagonistów receptora angiotensyny II przewlekle hemodializowanych wiąże się z niższą zachorowalnością na COVID-19; natomiast nadwaga, pobyt w domu opieki oraz niższy poziom wykształcenia wykazują korelację z większą zachorowalnością;
  • znacząca śmiertelność wśród przewlekle hemodializowanych, chorujących na COVID-19, była związana ze starszym wiekiem, współistniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi, dłuższym okresem dializoterapii oraz z płcią męską; jednocześnie śmiertelność była mniejsza wśród pacjentów z przetokami tętniczo-żylnymi, niż w przypadku chorych hemodializowanych z innego rodzaju dostępem naczyniowym.

 

Doktor Mathias Haarhaus – Dyrektor ds. nauki i badań w Diaverum oraz koordynator badania, powiedział: “Nasza obecność w 22 państwach umożliwia nam zbadanie wpływu różnic społeczno-gospodarczych oraz kulturowych na przebieg choroby. Wykorzystując nasze zasoby oraz oceniając strategię prewencyjną Diaverum, mamy nadzieję wnieść istotną klinicznie wiedzę naukową jako nasz wkład w światową walkę z pandemiąSARS-CoV-2.”

 

 

Pełne wyniki badania Diaverum nad COVID-19: „Przewidywanie zagrożeń w zakresie zachorowalności oraz śmiertelności związanej z COVID-19 w dużej wielonarodowej grupie pacjentów przewlekle hemodializowanych: wpływ na zarządzanie pandemią w ośrodkach prowadzących zabiegi hemodializy” – zostały opublikowane w Clinical Kidney Journal, będącym oficjalnym organem Europejskiego Stowarzyszenia Nerki – Europejskiego Stowarzyszenia Dializ i Przeszczepów, oraz wiodącym czasopismem w dziedzinie nefrologii. Wyniki są także dostępne na globalnej witrynie internetowej firmy Diaverum.

 

Nawiązując do prowadzonej na całym świecie kampanii szczepień przeciwko SARS-CoV-2 Diaverum przygotowuje obecnie badanie obserwacyjne nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionek na SARS-CoV-2 u pacjentów poddawanych przewlekłej hemodializoterapii.

 

Diaverum cały czas ściśle współpracuje z państwowymi instytucjami ochrony zdrowia w krajach należących do sieci Diaverum, aby zapewnić pacjentom hemodializowanym najwyższy priorytet w zakresie szczepień przeciw SARS-CoV-2.

 

Portal Informacyjny /ART/  16.02.2021