Nawigacyjne nowości Leonardo

Amerykańska spółka zależna koncernu Leonardo, Selex ES Inc., opracowująca systemy nawigacji w locie, precyzyjnego podejścia i lądowania oraz nadzoru, ostatnio wprowadziła technologie zarządzania naziemnego w portach lotniczych do swoich rozwiązań kontroli ruchu powietrznego.

Wprowadzone na rynek technologie, pod nazwą AeroBOSS, oferują podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, śledzenie maszyn w locie i na ziemi, a także systemy bezpieczeństwa pasa startowego, które umożliwiają wszystkim pojazdom naziemnym działanie z większym bezpieczeństwem i wydajnością. AeroBOSS zapewnia wspólną dla całego portu lotniczego platformę działania umożliwiającą dowodzenie i kontrolę działań, utrzymania portów lotniczych oraz zasobów awaryjnych. Jednym z kluczowych rozwiązań AeroBOSS jest AeroBOSS Runway Incursion Warning System (RIWS), które zapobiega wypadkom na pasie startowym ostrzegając kierowców pojazdów o zagrożeniach przez wjazdem na obszar pasa startowego.

Na świecie jest prawie 3.100 portów lotniczych zapewniających komercyjne usługi przewoźników lotniczych, ale jedynie niewielki odsetek z nich ma systemy zapobiegania wtargnięciu na pas startowy. Technologie AeroBOSS firmy Selex ES Inc., opracowane dla dostawców usług nawigacji powietrznej i portów lotniczych są w stanie poprawić skutecznie, i w sposób przystępny kosztowo, bezpieczeństwo portów lotniczych.

Dodanie rozwiązań AeroBOSS do portfolio koncernu Leonardo wynika ze współpracy z amerykańską firmą INDMEX. Organizacja Usług Nawigacji Powietrznej oraz Fundacja Bezpieczeństwa Lotów wyraziły zaniepokojenie w związku z zagrożeniami związanymi z wtargnięciami na pasy startowe portów lotniczych.

Amerykańska spółka zależna koncernu Leonardo, Selex ES Inc., ma siedzibę w Overland Park, w amerykańskim stanie Kansas, i jest wiodącym dostawcą systemów nawigacji w locie, precyzyjnego podejścia i lądowania oraz nadzoru dla klientów lotnictwa wojskowego i cywilnego na całym świecie. Dotyczy to Systemów Instrumentów Lądowania kategorii od I do II/III, dopplerowskich oraz konwencjonalnych systemów VHF Omni-Direction Range (VOR), sprzętu Distance Measuring Equipment (DME) wysokiej i niskiej mocy, systemów nawigacji TACAN opartych na sprzęcie DME preferowanym przez FAA, a także modelowanie, projektowanie i pomoc w inicjatywach DME/DME. Ponadto firma projektuje i produkuje systemy i radary nadzoru następnej generacji, takie jak Multilateration (MLAT), oraz Automatic Dependent Surveillance – Broadcast (ADS-B). Więcej informacji na temat firmy oraz jej niezwykłego portfolio technologii można znaleźć na witrynie LeonardoCompanyus.com.

Leonardo to globalna spółka wysokich technologii, która należy do grona dziesięciu największych graczy na świecie w sektorze lotniczym, obronnym i bezpieczeństwa oraz jest najważniejszą włoską spółką przemysłową. Jest zorganizowana w ramach pięciu pionów biznesowych i prowadzi działalność przemysłową na dużą skalę we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i USA, gdzie działa także poprzez spółki córki, np. Leonardo DRS (elektronika w branży obronnej), a także spółki joint venture i partnerstwa: ATR, MBDA, Telespazio, Thales Alenia Space oraz Avio. Konkurencyjna pozycja Leonardo na międzynarodowych rynkach wynika z jej wiodącej roli w obszarach nowoczesnych technologii oraz produktów (śmigłowce, samoloty, struktury lotnicze, elektronika, cyberbezpieczeństwo, systemy kosmiczne). Spółka Leonardo jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie (LDO). W 2019 r. odnotowała skonsolidowane przychody w wysokości 13,8 mld EUR i zainwestowała 1,5 mld EUR w badania i rozwój. Od 2010 r. spółka Leonardo klasyfikowana jest w rankingu zrównoważonego rozwoju Dow Jones (DJSI) i stała się liderem branżowy sektora lotniczego i obronnego indeksu DJSI w roku 2019.

 

Portal Informacyjny /ART/ 03.10.2020

 

Related Post