Wiadomości

Nastroje wśród przedstawicieli fintechów są optymistyczne

Spadki dochodu, wycofywanie się inwestorów, przesunięcia debiutów produktów – polski fintech, podobnie jak cała gospodarka, oberwał mocno wskutek pandemii. Jak pokazują jednak dane raportu opublikowanego przez Fintek.pl, znakomita większość przedstawicieli branży uważa, że po ustaniu pandemii zainteresowanie usługami fintechowymi zdecydowanie wzrośnie wśród konsumentów. Z takim twierdzeniem identyfikuje się aż 76,4 proc. pytanych. Co siódmy badany stwierdził zaś, że jego biznes lepiej radzi sobie podczas pandemii niż przed jej wystąpieniem, głównie ze względu na zwiększenie zainteresowania aplikacjami cyfrowymi.

Dane z raportu “Polski sektor Fintech w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2” wskazują na zdecydowaną przewagę optymistycznych nastrojów (73,2 proc) wśród przedstawicieli fintechów w kontekście perspektyw rozwoju sektora po ustaniu epidemii. Blisko 70 proc. uczestników badania uważa, że w II kw. 2021 branża powróci do stanu sprzed pandemii. Co piąty respondent uważa zaś, że stanie się to już w IV kwartale roku bieżącego.

Pandemia Covid19 znacznie przyspieszyła digitalizację usług i przeniosła znaczną ich część do środowiska online. Spowodowało to zwiększenie popytu na wszelkiego rodzaju usługi cyfrowe. Duża część przedsiębiorstw nie tylko nie straciła na skutek pandemii, ale nawet odnotowała wzrost przychodu – komentuje Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media.

Faktycznie, z dalszej części raportu możemy się dowiedzieć, że 16 proc. uczestników badania stwierdziło. że ich biznes radzi sobie lepiej teraz niż przed wystąpieniem pandemii.

Głównym katalizatorem zysków był fakt, że duża część firm potrzebowała innowacyjnych rozwiązań cyfrowych do sprawnego funkcjonowania, ze względu na przeniesienie pracy w tryb zdalny i ogólne ograniczenie w kontaktach międzyludzkich – dodaje Michał Dąbrowski.

Warto podkreślić, że skrajnie pesymistyczne prognozy dotyczą naprawdę małego odsetka badanych. Zaledwie 3 proc. respondentów uznało, że ich firmy pod względem finansowym i operacyjnym nie powrócą do stanu przed pandemii nigdy.

Ecommerce z nadziejami na wzrosty, prognozy dla lendtechów mniej optymistyczne

Najpewniej czują się przedstawiciele podmiotów działających w obszarach takich jak płatności, e-commerce czy usługi paperless. Najczęstszą prognozą dla tych branż pod, którą podpisywali się uczestnicy badania jest wzrost konsumpcji o 25 proc.

Nieco gorzej w tym kontekście wypadły usługi subskrypcyjne oraz transfery pieniężne, dla których respondenci przewidzieli wzrost rzędu od 10 proc. do 30 proc.

Najbardziej martwią się z kolei przedstawiciele lendtechów oraz podmiotów, dla których core biznesu stanowi wymiana walut. Spadek konsumpcji w obu sektorach przewiduje kolejno 45 proc. i 20 proc. badanych.

Czas pandemii, to okres zdecydowanego wzrostu popularności zakupów internetowych. Zyskały e-sklepy, integratorzy płatności, czy dostawcy odroczonych płatności w modelu “Kup teraz, zapłać później”. W czasie izolacji zdecydowanie chętniej płaciliśmy przez internet i korzystaliśmy z zakupów online. Spore spadki zanotowały jednak LenTechy, kantory internetowe, czy usługi subskrypcyjne. Możliwe, że wraz z odmrażaniem gospodarki i otwieraniem granic sytuacja pomału wróci do normy – komentuje Rafał Tomaszewski, redaktor serwisu Fintek.pl

Raport “Polski sektor Fintech w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2” to autorski projekt zespołu Fintek.pl. Powstał on w odpowiedzi na potrzeby krajowego sektora co do jednego, spójnego i uniwersalnego dla całej branży źródła informacji dotyczącego obecnej sytuacji na rynku.

Pełna wersja raportu znajduje się pod linkiem.

Fintek.pl to największy w Polsce serwis poświęcony tematyce technologii finansowych, którego redaktorem naczelnym jest Łukasz Piechowiak. Portal odwiedza blisko 100 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie. Misją serwisu jest przekazywanie zawsze rzetelnych i dobrze opracowanych informacji na temat sektora FinTech w Polsce i na świecie. Fintek.pl codziennie publikuje aktualne informacje, historie sukcesów i porażek, opinie i wywiady na tematy finansowo-technologiczne. Redakcja serwisu wspiera polski sektor fintech od 2016 roku.

Krzysztof Jędrzejczyk

Portal Informacyjny / 20.07.2020