Wiadomości

Manewry strażaków

 

 

Strażacy są jak żołnierze, też mają swoje manewry. Ich celem jest sprawdzenie sprawności bojowej na wypadek wyzwań jakie przed nimi stoją. W Polsce istnieją dwie główne formacje strażackie Państwowa Straż Pożarna, która jest wspierana przez drużyn Ochotniczej Straży Pożarnej. Wspólnie stanowią system ochrony.

 

Strażacy funkcjonujący na terenie Powiatu Pilskiego już od pięciu lat organizują wspólne manewry. Uczestniczy w nich ponad 130 strażaków z 17 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Ćwiczenia odbywają się pod nazwą w Powiatowe Manewry Ratownictwa Medycznego. W 2021 roku odbywały się one na terenie gminy Szydłowo.

Gospodarzem ćwiczeń była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowie, przy współudziale Starostwa Powiatowego w Pile oraz Urzędu Gminy Szydłowo. Poprzednie Powiatowe Manewry Ratownictwa Medycznego organizowano na terenie gmin: Wyrzysk, Łobżenica, Piła i Kaczory.

 

Zespoły strażackie, uczestniczące w Powiatowych Manewrach Ratownictwa Medycznego. w 2021 roku, musiały zmierzyć się z czterema zaaranżowanymi sytuacjami. Były to: podtopione i wyciągnięte ze stawu dziecko, zderzenie rowerzysty z samochodem osobowym, próba samobójcza na peronie oraz uraz kończyny górnej na terenie gospodarstwa rolnego. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż Manewry odbywały się po zmroku.

 

Obserwując zmagania naszych strażaków jestem pod ogromnym wrażeniem ich umiejętności i sprawności działania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.” – Wyznaje Eligiusz Komarowski – starosta pilski. – „Doceniam również to, iż ciągle chcą się doskonalić, tak by jak najskuteczniej reagować podczas prawdziwych akcji. Mając świadomość tego, że czuwają nad nami prawdziwi profesjonaliści, możemy czuć się bezpieczniej.”Wyjaśnia Eligiusz Komarowski starosta pilski.

 

Portal Informacyjny /DEC/ 13.10/2021