Wiadomości

Leonardo w kosmicznej awangardzie

 

Program COSMO-SkyMed Second Generation jest gotowy do umieszczenia na orbicie dwóch dodatkowych satelitów dzięki kontraktom z Włoską Agencją Kosmiczną oraz Włoskim Ministerstwem Obrony.

Nowe satelity będą stanowiły dopełnienie COSMO-SkyMed Second Generation, włoskiego programu wysokich technologii dla radarowej obserwacji Ziemi. Grupa Leonardo, współpracujący ze swoimi spółkami joint venture ThalesAlenia Space oraz Telespazio, jest kluczowym graczem w zakresie rozwoju i zarządzania tym systemem. Drugi już satelita zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety VEGA-C.

COSMO-SkyMed Second Generation to pierwszy system satelitarny SAR zdolny do rejestracji dwóch obrazów dwóch obszarów położonych w odległości setek kilometrów od siebie. „COSMO-SkyMedto jeden z największych sukcesów we Włoszech, siła napędowa badań technologicznych, nowych usług, konkurencyjności przemysłu i zatrudnienia oraz podstawowej infrastruktury dla ochrony i bezpieczeństwa Włoch i Europy” – Komentuje Alessandro Profumo, CEO Leonardo. Potencjał rozwojowy oferowany przez przestrzeń kosmiczną dla wsparcia zrównoważonego wzrostu planety jest jednym z filarów planu strategicznego Leonardo BeTomorrow 2030

Umowy na dwa dodatkowej satelity COSMO-SKyMed Second Generation (CSG) zostały podpisane z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI) oraz Włoskim Ministerstwem Obrony. Satelity 3 i 4 będą stanowić dopełnienie drugiej generacji włoskiego programu obserwacji Ziemi, zapewniając ciągłość oraz wysokie osiągi usług monitorowania naszej planety.

COSMO-SkyMed to jeden ze wspaniałych przykładów sukcesu włoskich przedsiębiorstw, siła napędowa badań technologicznych, nowych zastosowań, przemysłowej konkurencyjności i zatrudnienia oraz podstawowa infrastruktury dla ochrony i bezpieczeństwa Włoch i Europy.” – Uważa Alessandro Profumo, CEO Leonardo. – „Dzięki zdolnościom wykazanym w zakresie zarządzania nadzwyczajnymi sytuacjami związanymi z nagłymi zdarzeniami, potencjał systemu pod względem niezawodności, precyzji i elastyczności jest znany na całym świecie. Dodatkowo, jego zdolności są obecnie zwiększanie przez drugą generację dzięki ciągłym badaniom technologicznym.” – Komentuje Alessandro Profumo, CEO Leonardo.

COSMO-SkyMed to system satelitarnej obserwacji Ziemi prowadzony przez ASI i Ministerstwo Obrony, będący sztandarowym produktem włoskiej technologii i innowacji zbudowany przez koncern Leonardo i jego spółki joint venture:ThalesAlenia Space oraz Telespazio. Jest to konstelacja podwójnego zastosowania, z „oczami” SAR (radar z syntetyczna aperturą) zdolnymi do monitorowania zjawisk ziemskich w każdych warunkach pogodowych. System COSMO-SkyMed zmienił sposób obserwacji naszej planety, gwarantując podstawowe informacje dla bezpieczeństwa oraz zrozumienia zjawisk, które mają wpływ na codzienne życie. Dzięki nowatorskim aktualizacjom wbudowanym w system COSMO-SkyMed drugiej generacji, jest to pierwszy system satelitarny SAR na świecie zdolny do jednoczesnego pozyskiwania dwóch obrazów dwóch obszarów oddalonych od siebie o setki kilometrów, a tym samym do obsłużenia dwóch żądań, które byłyby sprzeczne w przypadku jakiegokolwiek innego systemu satelitarnego.

Obrazy z systemu COSMO-SkyMed są wykorzystywane dla wspierania populacji dotkniętych skutkami takich klęsk żywiołowych jak trzęsienia ziemi i pożary, ale także w zakresie kontroli dziedzictwa kulturowego i artystycznego, krytycznej infrastruktury, dla monitorowania cofania się lodowców, wycieków ropy na morzach a także dla optymalizacji technik rolnych.

Pierwszy satelita Drugiej Generacji został wystrzelony rok temu. Drugi satelita zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety VEGA-C. Konstelacja zostanie dopełniona dwoma dodatkowymi satelitami, które właśnie ogłoszono i które dołączą do dwóch pierwszych.

System COSMO-SkyMed należący do Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Obrony, to wynik i wyraz najwyższych umiejętności włoskiego przemysłu kosmicznego, w tym wypadku koncernu Leonardo i jego spółek joint venture ThalesAlenia Space oraz Telespazio, przy wsparciu znacznej liczby małych i średnich przedsiębiorstw. W szczególności firma ThalesAlenia Space, będąca spółką joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), odpowiada za cały system radarowy i satelity, natomiast Telespazio, będąca spółką joint venture Leonardo (67%) i Thales (33%), odpowiada za segment naziemny i jest gospodarzem centrum dowodzenia oraz kontroli konstelacji w Centrum Kosmicznym Fucino. Ponadto koncern Leonardo wnosi wkład do programu dostarczając urządzenia śledzące gwiazdy (A-STR) dla ustalania położenia satelitów, panele fotowoltaiczne (PVA) oraz zespoły elektroniczne dla zarządzania zasilaniem. W ramach pierwszej generacji, wystrzelono cztery satelity w latach 2007-2010, natomiast pierwszy satelita nowej generacji został wystrzelony w grudniu 2019 roku. Konstelacja COSMO-SkyMed jest zdolna do pozyskiwania do 1800 obrazów dziennie, które Leonardo, poprzez e- GEOS (Telespazio 80%, ASI 20%) odbiera, przetwarza i oferuje na rynkach całego świata.

Portal Informacyjny /ART/ 20.12.2020