Wiadomości

Leonardo podpisał kontrakt na modernizację systemów identyfikacji włoskich sił zbrojnych do nowego standardu NATO

  • Leonardo dostarczy i zintegruje systemy identyfikacji swój-obcy nowej generacji (New Generation Identification Friend or Foe” (NGIFF)) na platformach lądowych i morskich włoskich sił zbrojnych modernizując je do nowego standardu NATO Mode 5 Baseline 3. W przyszłości projekt zostanie rozszerzony obejmując także samoloty i śmigłowce

  • Nowa zdolność ma zasadnicze znaczenie dla działań wojskowych i pozwala na pełną interoperacyjność z innymi państwami członkowskimi NATO podczas operacji wspólnych

Koncern Leonardo podpisał w marcu br. kontrakt z władzami włoskiego ministerstwa obrony na dostawę i instalację sprzętu do identyfikacji swój-obcy nowej generacji (New Generation Identification Friend or Foe” (NGIFF)), zmodernizowanego do nowego standardu NATO Mode 5 Baseline 3, dla platform lądowych i morskich włoskich sił zbrojnych.

Kontrakt ma wartość około 75 mln euro i będzie realizowany przez sześć lat. Leonardo dostarczy kilkaset sztuk urządzeń zapytujących i kryptograficznych systemu NGIFF w celu przeprowadzenia modernizacji kilkudziesięciu platform lądowych i morskich w przypadku 15 różnych klas i typów.

Systemy NGIFF pozwolą włoskim siłom zbrojnym na utrzymanie pełnej interoperacyjności z innymi siłami NATO w trakcie operacji wspólnych, jako że sojusz wymaga korzystania z systemów mających zdolność na poziomie trybu „Mode 5” w ramach swoich Minimalnych Wymagań Wojskowych (Minimum Military Requirements (MMR)) dla identyfikacji powietrze-powietrze oraz ziemia-powietrze. Standard Mode 5 oferuje szereg zalet pod względem identyfikacji oraz bezpieczeństwa.

Technologia identyfikacji swój-obcy ma zasadnicze znaczenie w operacjach wojskowych ponieważ umożliwia odróżnienie sił sojuszniczych od potencjalnych zagrożeń. W ramach tego kontraktu, sprzęt dla włoskich platform lądowych i morskich zostanie dostarczony w całości przez przemysł włoski. W szczególności sprzęt koncernu Leonardo NGIFF o zdolności Mode 5 wykorzystuje jego własne urządzenie kryptograficzne, które stanowi jedyną dostępną na rynku alternatywę dla amerykańskiego systemu kryptograficznego.

Planuje się przyszłe rozszerzenie zakresu kontraktu, aby Leonardo wyposażył w ten sam system także włoskie samoloty i śmigłowce, aktualizując je do standardów NATO.

Leonardo jest światowym liderem w zakresie technologii NGIFF na poziomie zdolności Mode 5. Poprzednio firma została wybrana przez brytyjskie ministerstwo obrony do przeprowadzenia modernizacji systemów IFF dla ponad 400 platform powietrznych, lądowych oraz morskich we współpracy z firmą partnerską.

Centrum Informacji / 04.04.2020