Kto decyduje o wydobyciu ropy naftowej?
Portal Informacyjny: Większość osób sądzi, że o wydobyciu ropy naftowej decydują takie globalne koncerny jaka Chevron, Exxon, Conoco czy Saudi Aramco. Dariusz Janus – Główny Ekonomista Instytutu Biznesu uważa, że jest inaczej. Poniżej przedstawiamy jego pogląd w tej sprawie.
Dariusz Janus: Wenezuela, a tak naprawdę Boliwariańska Republika Wenezueli ma największe rezerwy ropy (Królestwo Arabii Saudyjskiej drugie największe) a jednak to Stany Zjednoczone Ameryki (11 zasoby) są jej największym producentem. Dlaczego?
Jakie jest znaczenie Schlumberger i Halliburton dla wydobycia ropy naftowej?
Przyczyną sprawnego wydobycia jest technologia i kapitał. Największe przedsiębiorstwa serwisowe świata poszukujące i wydobywające ropę naftową i gaz ziemny pochodzą ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Schlumberger i Halliburton właściwie zmonopolizowały rynek tych usług globalnie. Niewielu ludzi rozumie że ropy naftowej nie wydobywa Chevron, Exxon czy Conoco lub nawet Saudi Aramco. Robi to dla nich Schlumberger (US), Halliburton (US), Weatherford (US), Baker Hughes (US) oraz oczywiście inni. Nawet obecnie wydobycie ropy w Federacji Rosyjskiej wspomaga amerykański Schlumberger. I nikt mu nic nie zrobi.
Jaki jest udział Schlumberger i Halliburton w rynku?
Udział Schlumberger w rynku wynosi około 40 proc., udział Halliburtona w rynku to około 30 proc. Amerykański urząd antymonopolowy nie zgodził się na ich fuzję koncernów w 2020 r. Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Pan Prezes Tomasz Chrósty nie widział podobnego problemu) zgodził się na fuzję Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, Grupy Lotos i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa chociaż mają 100 proc. udział w rynku, we wszystkim (na marginesie, Orlen nie jest przedsiębiorstwem typu „oil & gas” gdyż nie posiada znaczących aktywów (złóż) do wydobycia ropy. Jest zakładem przetwórstwa ropy oraz posiada sieć sklepów wielobranżowych).
Skąd wziął się Schlumberger i kto wspierał Halliburton?
Co ciekawe, Schlumberger powstał w 1926 jako przedsiębiorstwo francuskie. Jednak został przejęty przez Amerykanów i stał się gigantem. Mówi się np. że do wojny z Republiką Iraku przyłożył rękę Halliburton, który chciał zwiększyć operacyjną kontrolę nad wydobyciem ropy w tym państwie i dogonić Schlumberger 'a. Powszechnie znana Condoleezza Rice – była sekretarz stanu u George’a W. Busha – prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, wcześniej związana była z Chevronem i Halliburtonem, a nawet jeden z tankowców Chevrona nosił jej imię „Condoleezza”.
Na czym polega problem Wenezueli?
Wracając do Boliwariańskiej Republice Wenezueli . Jej największy błąd polegał na tym że uwierzyła iż może sama wydobywać i przerabiać ropę i znacjonalizowała amerykańskie aktywa. Amerykanom się to oczywiście nie spodobało (mnie też by się nie spodobało). Od tego czasu wydobycie i produkcja cały czas spada (podobnie jak produkt krajowy brutto na głowę) i obecnie nie pokrywa nawet krajowego zapotrzebowania na benzynę. Nawiasem mówiąc, na początku (lata 20. i 30.) XX wieku, Wenezuela była bogatsza niż Konfederacja Szwajcarska a jej produkt krajowy brutto na głowę należał do najwyższych. Obecnie produkt krajowy brutto na głowę wynosi 3.000dolarów amerykańskich, a w ostatnich latach inflacja osiągnęła wskaźnik 10.000 proc. rocznie. Paszporty w Boliwariańskiej Republice Wenezueli nie są wydawane gdyż państwa nie stać na ich drukowanie…..
Dariusz Janus – Główny Ekonomista Instytutu Biznesu
Kim jest Dariusz Janus?
Dariusz Janus – finansista, analityk i biznesman. Jest absolwentem studiów na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dariusz Janus pracował w instytucjach finansowych, takich jak Bank Handlowy w Warszawie, BRE Bank, Grupa PZU, fundusze inwestycyjne oraz fundusze venture. Od 17 lat prowadzi własne projekty inwestycyjne, doradza przedsiębiorstwom, uruchamia startupy. Dariusz Janus jest ekspertem w zakresie stóp procentowych, polityki banków centralnych, rynków walutowych, rynku energii, venture capital i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Od 2022 roku jest nowym Głównym Ekonomistą Instytutu Biznesu.
Dziękujemy, za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie.
Portal Informacyjny, opinie /DEC/ 19.08.2024, źródło: linkedin, ilustracja: pixabay