Wiadomości

Konkurs „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym” dla studentów

 

Uwaga studenci! Principles for Responsible Management Education (PRME) ogłosiło konkurs „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym” adresowany do studiujących w szkołach wyższych.

Polski oddział PRME ogłosił konkurs dla studentów pt. „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym”. Aby wziąć w nim udział, należy nagrać samodzielnie film, przygotować prezentację PowerPoint lub napisać wiersz. Tematyka powinna być związana ze zrównoważonym rozwojem. Termin zgłoszeń – do 31 lipca 2023 r.

Tylko 15 proc. Polaków orientuje się co to jest ESG

„Nasz Świat – piękna zielona planeta kurczy się nie dlatego, że dotarliśmy do jej najodleglejszych zakątków. Kurczy się dlatego, że człowiek – jedyna istota myśląca – niszczy, brudzi i demoluje ją bez opamiętania. I to podobno w imię rozwoju. Nikt z nas w pojedynkę nie może zdziałać wiele, by zahamować działania korporacji czy powiązanych z nimi rządów. Możemy jednak absolutnie samodzielnie zrobić bardzo dużo – w naszym życiu, w naszym bliższym czy dalszym otoczeniu – postępując tak, by ograniczyć drenaż zasobów. W imię zrównoważonego rozwoju: naszego małego domowego czy lokalnego, ale też wielkiego globalnego świata. Sposobów i pomysłów jest mnóstwo. Pokaż nam, jaki jest Twój!” – piszą organizatorzy.

Konkurs „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym” skierowany jest do studentów uczelni wyższych w Polsce. Prace w formie krótkiego materiału filmowego, prezentacji lub wiersza można nadsyłać do 31 lipca 2023 roku na adres: konkursprime@sgh.waw.pl .

Zadanie konkursowe polega na samodzielnym nagraniu krótkiego materiału filmowego (od 80 do 200 sekund), lub przygotowaniu prezentacji PowerPoint 95 do 15 slajdów) lub napisaniu wiersza.

II Kongres ESG – „Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”

W wywiadzie dla serwisu „Gazeta SGH – Życie uczelni”, organizatorzy: dr hab. Agnieszka Domańska, prof. Szkoły Głównej Handlowej, prezes Polskiego Oddziału Principles for Responsible Management Education (PRME) i dr hab. Tomasz Rostkowski, prof. z Instytutu Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dodatkowo przybliżyli ideę konkursu.

„Najważniejsze jest to, co chcielibyśmy poprzez konkurs „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym” pokazać, a tak naprawdę po prostu przypomnieć, umieszczając w kontekście tego, co dotyczy każdego człowieka: jego codziennego życia.” – Wyjaśnia prof. Agnieszka Domańska. – „Ani ekologia, ani oszczędność zasobów, ani ograniczenie konsumpcji, zrównoważone życie w zgodzie z naturą czy zdroworozsądkowy umiar, które to przynoszą spokój ducha i fizyczne zdrowie, nie są absolutnie niczym nowym. Poprzez konkurs „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym” chcemy uzmysłowić, że sposobów i pomysłów na realizowanie idei zrównoważonego rozwoju (ang. sustainability) przez każdego jest bardzo wiele, nie tylko co do zrównoważenia naszej konsumpcji.” – Uważa – Wyjaśnia prof. Agnieszka Domańska.

Rekord w globalnym badaniu ESG

„Inicjatywa jest ogólnopolska; organizuje ją Polski Oddział Principles for Responsible Management Education (PRME), który skupia kilkanaście polskich wyższych uczelni o profilu ekonomicznym i biznesowym.”  – Przypomina prof. Tomasz Rostkowski.  – „Wśród nich, obok Szkoły Głównej Handlowej są m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Gdańsku, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Białostocki, czyli wszystkie wiodące ośrodki akademickie w Polsce. Chodziło o stworzenie pewnej sieci, „networku”, aby studenci z różnych miejsc w Polsce podzielili się swoimi doświadczeniami i praktykami. Myślę, że to bardzo ciekawa inicjatywa. Przygotowanie pracy konkursowej wymaga trochę kreatywności oraz szczerości w mówieniu o zrównoważonym rozwoju, w najbliższym otoczeniu każdego z nas. Przede wszystkim – o naszych faktycznych działaniach w tym obszarze.” – Wyjaśnia prof. Tomasz Rostkowski.

Aby wziąć udział w konkursie „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym” należy wysłać zadanie konkursowe na adres konkursprime@student.sgh.waw.pl  oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Instytut ESG są partnerami wydarzenia.

Portal Infomacyjny, info /ART/ 23.05.2023