Wiadomości

Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” nowa odsłona

Konkurs o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” to inicjatywa, która składa się z cyklu debat i Konkursu na najlepszych pracodawców. Nagrody dla przedsiębiorstw i instytucji, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania, również związane z sytuacją pandemii SARS-CoV-2, zostaną wręczone jesienią 2021 r. Zanim jednak poznamy laureatów XI edycji, organizatorzy przewidują nowe aktywności związane z „Pracodawcą Godnym Zaufania” tj. cykle debat, webinariów, ciekawe raporty i badania w kilku blokach tematycznych. Działania zaplanowane są na przestrzeni całego roku 2021.

„Chcemy, by Konkurs Pracodawca Godny Zaufania” przyczynił się do promowania dobrych wzorców.” – Wyjaśnia Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej, jeden z organizatorów inicjatywy. – „Polscy przedsiębiorcy bardzo często realizują ciekawe i przynoszące znakomite rezultaty inicjatywy, adresowane do pracowników. Warto je popularyzować i promować. Dobry przykład idzie z góry – wierzymy, że wyróżnienie najbardziej interesujących programów realizowanych przez przedsiębiorców będzie inspiracją dla innych. Do Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” w 2021 roku został dodany szereg działań, które będą skarbnicą wiedzy o najlepszych rozwiązaniach w przedsiębiorstwach. Uwzględniliśmy także okoliczności związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, która spowodowała, że pracodawcy musieli dostosować swoje działania także w zakresie polityki pracowniczej.” – Opowiada Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

W związku z tym, że polskie przedsiębiorstwa zaczynają bardzo aktywnie i kreatywnie realizować politykę rozwoju zawodowego pracowników, dbają o ich bezpieczeństwo, a także ochronę praw, organizatorzy inicjatywy „Pracodawcy Godnego Zaufania” postanowili rozszerzyć działalność wokół projektu poprzez cyklicznie realizowane debaty, warsztaty czy profesjonalne badania w wybranych blokach tematycznych takich jak: power generation – czyli osoby 50+ na rynku pracy, jak pandemia wpłynęła na efektywność pracowników, benefity pozapłacowe, pracodawcy a zdrowie Polaków. Rozszerzenie działań to także odpowiedź na zgłaszane zapotrzebowanie uczestników konkursu na realizację tego typu aktywności.

XI edycja „Pracodawcy Godnego Zaufania” jest szczególna, ponieważ w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 organizacje musiały dostosować wyznawane wartości i wpisać nowe działania w realizowaną przez nie misję oraz strategię pracowniczą, a także wykazać jak aktywnie chronić wartości pracownicze w tych trudnych czasach.

„Działania przedsiębiorców związane z polityką pracowniczą są ogromnie ważne w kontekście ich przyszłości i stabilności. My również zwracamy uwagę na publicystykę dotyczącą tego tematu, stąd nagroda dziennikarska. Mamy za sobą bardzo ciężki rok, a przedsiębiorstwa borykały się z różnymi trudnościami, mam nadzieję, że przedstawimy jesienią zwycięzców i ich najlepsze rozwiązania wprowadzone w ich przedsiębiorstwie, które będą drogowskazem dla innych.” – Wyjaśnia Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Tematy bloków tematycznych będą poruszać zagadnienia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, czyli jak obecnie wygląda rynek pracy, czy udało się zastąpić spotkania integracyjne, jak home office wpłynął na efektywność pracy, ale także nie zabraknie tematu brexitu i powracających do kraju Polaków oraz benefitów pozapłacowych, które są istotnym elementem dla decyzji o podjęciu pracy w danym miejscu. Każdy z bloków tematycznych rozpocznie debata, ale zostaną przedstawione także badania, cykle rozmów i wywiadów, by w pełni przedstawić wszelkie aspekty podjętego zagadnienia. Materiały będą ogólnodostępne, każdy będzie mógł skorzystać z wiedzy ekspertów, by móc wykorzystać dobre praktyki, które inicjatywa „Pracodawcy Godnego Zaufania” promuje już od wielu lat.

Zwieńczeniem działań planowanych w 2021 roku będzie wręczenie nagród w siedmiu kategoriach: Programy stażowe, Wolontariat, Motywacja, Edukacja, Zdrowie, Bezpieczeństwo, Firma przyjazna niepełnosprawnym. Zostanie przyznana także nagroda specjalna Kapituły oraz nagroda Dziennikarska dla publicystów i dziennikarzy najbardziej zaangażowanych w promocję pozytywnych rozwiązań polityki pracowniczej.

„Na stworzenie dobrego wizerunku przedsiębiorstwo pracuje latami, a bardzo szybko można go zburzyć, czasem wystarczy chwila. Tym bardziej w obecnej sytuacji łatwo stracić zaufanie.” Uważa Krzysztof Przybył – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego –„Teraz Polska” – współorganizator konkursu Pracodawca Godny Zaufania. – „Mimo problemów, niepewności, kryzysu nie warto rezygnować z troski o pracownika, dobrej komunikacji, pozytywnego motywowania. W obecnych czasach odpowiedzialnym pracodawcom bardziej zależy na wizerunku niż kiedykolwiek wcześniej. O dobrego specjalistę trzeba walczyć, a później go utrzymać. Pracownik, który zna przedsiębiorstwo od lat, jest bardzo cenny.” Przekonuje Krzysztof Przybył – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego –„Teraz Polska”.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą przedstawiciele instytucji pozarządowych – organizacji przedsiębiorców, think-tanków i uczelni. Reprezentowane są przez m.in.: Krajową Izbę Gospodarczą, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania oraz Stowarzyszenie Integracja i Współpraca (organizator Forum Gospodarczego w Toruniu). Koordynatorem konkursu jest agencja Impressarium.

„Promowanie najlepszych wzorców to idea, która prześwieca konkursowi „Pracodawca Godny Zaufania”. Ta inicjatywa jest przeznaczona dla laureatów oraz innych przedsiębiorców, aby mogli poznać jak bardzo ważne jest w ich strategii budowanie wizerunku jako świadomych organizacji, nastawionych na rozwój i dobre warunki pracy pracowników.” Tłumaczy Juliusz Bolek, koordynator konkursu z agencji marketingowej Impressarium.

https://pracodawcagodnyzaufania.pl/konkurs/regulamin.html

Firmy wyróżnione w poprzednich edycjach to m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Leroy Merlin, PKN Orlen, Żywiec Zdrój, Mokate, Kapsch Telematic Services, Benefit, Lux Med, Emitel, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Żabka, Diaverum, Grupa Mlekovita czy Poczta Polska.

Patronatem honorowym objęły XI edycję Konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” objęły: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerami merytorycznymi Konkursu są: Instytut Staszica i ogólnopolski panel badawczy Ariadna. Patronami medialnymi Konkursu są: agencja informacyjna ISBnews, Gazeta Polska, Super Biznes – ekonomiczny dodatek do Super Expressu, RaportCSR.pl, Kurier365.pl.

Portal Informacyjny /DEC/ 15.03.2021