Wiadomości

Konferencja Naukowa z okazji Światowego Dnia Nerek

Światowy Dzień Nerek obchodzony jest 12 marca. W najbliższym czasie planowana jest Konferencja Naukowa z okazji Światowego Dnia Nerek z udziałem Ministra Zdrowia oraz prezesa NFZ.

Konferencja Naukowa z okazji Światowego Dnia Nerek będzie okazją do poruszenia tematów takich jak możliwości zapobiegania chorobom nerek i oraz leczenie tych chorób.

Z powodu choroby nerek cierpi ponad 4 mln Polaków, jednak aż 95 proc. osób cierpiących nie zdaje sobie z nich sprawy. Co roku z powodu następstw tych chorób umiera około 80 tys. Polaków. W grupie schorzeń powodujących przedwczesne zgony choroby nerek są drugim miejscu ( pierwsze miejsce zajmują choroby związane z nadciśnieniem tętniczym ).

W 35 procentach przypadków przyczyny powstawania choroby nerek nie są znane. W pozostałych przypadkach za choroby te odpowiadają: cukrzyca, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz nefropatia nadciśnieniowa.

Planowana Konferencja, której przewodniczyć będzie Prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, poświęcona zostanie chorobom nerek. W panelu dyskusyjnym z udziałem Ministra Zdrowia poruszona zostanie także kwestia stanu opieki nefrologicznej w Polsce.

Centrum Informacji / now / 12.03.2020