Zdaniem ekspertów

Julian Pawlak: Priorytetem utrzymanie preferencyjnego VAT na napoje owocowe

 

Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii.

Bardzo ważne jest dobre otoczenie gospodarcze. Niepokojące są dla nas próby podwyższenia VAT na napoje – z preferencyjnej stawki 5 procent na 23 procent. Jeśli by to się stało, byłoby to bardzo niekorzystne i dla polskich sadowników i ogrodników, i dla wytwórców napojów – w większości polskich firm, a w konsekwencji także dla konsumentów. Takie rozwiązanie przyniesie potężne straty.

Wyliczyliśmy, że jeśliby nastąpiła ta podwyżka, polscy rolnicy stracą zbyt dla 150 tys. ton owoców i warzyw, w tym dla 120 tys. ton jabłek. Obrazowo gdyby ustawić tiry z jabłkami jeden za drugim, to stworzyłyby kolejkę na 120 kilometrów.

Wprowadzenie preferencyjnej, pięcioprocentowej, stawki VAT na soki, nektary i napoje owocowe w połowie lat dziewięćdziesiątych, umożliwiło gwałtowny rozwój polskich marek napojów z wysoką zawartością soku. Utrzymanie podatku na tym poziomie jest teraz rzeczą priorytetową.

Wszelka próba podniesienia VATu na napoje owocowe, spowoduje, że konsumenci wybiorą tańsze napoje gazowane zagranicznych koncernów lub ograniczą spożycie naturalnych napojów.

 

Julian Pawlak

Julian Pawlak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentu Soków.

Od 1973 r. związany z firmą Tymbark, w której przez 13 lat pełnił funkcje Prezesa i Dyrektora Zarządzającego. Od 2003 r. Doradca ds. Strategii i Przewodniczący Rady Nadzorczej Tymbark S.A. Od 2004 r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia KUPS.

 

Centrum Informacji /IWK/ 25.04.2019