Europa przyszłości – zielona, cyfrowa i konkurencyjna
Podsumowanie XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i 5. European Tech and Start-up Days
Katowice, 4 września 2020 r. – Transformacja cyfrowa i zielona rewolucja – trendy, których aktualność potwierdził i podkreślił kryzys – ukształtują przyszłość Europy. To jeden z wniosków, do których doszli przedstawiciele świata biznesu, polityki i nauki podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach oraz 5. European Tech and Start-up Days. Wydarzenia zostały zorganizowane w formule hybrydowej – stacjonarnie i online.
Podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego i 5. European Tech and Start-up Days Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach odwiedziło blisko 3,5 tys. gości. Do udziału w wydarzeniach online zarejestrowało się ponad 6,7 tys. osób. Unikalna liczba użytkowników, którzy w dniach 2-4 września 2020 r. obejrzeli debaty online, przekroczyła 100 tys.
– Pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie tej skali zorganizowaliśmy w sposób bezpieczny, pozwalający na komfortowy stacjonarny udział z zachowaniem dystansu społecznego, jednocześnie wszystkie debaty udostępniliśmy online, dla każdego zainteresowanego. Nowa rzeczywistość nie pozwala w oczywisty sposób porównywać edycji poprzedniego i obecnego roku – mówi Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech and Start-up Days. – Zmieniający się tak szybko świat, doświadczenie pandemii i lockdownu, pytania o przyszłość i rozwojowe priorytety – wszystko to sprawiło, że tegoroczne debaty kontynuowały misję otwartej rozmowy o europejskiej przyszłości – dodaje.
XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zainaugurowała debata pt.: „Europa przyszłości”.
Paneliści wspólnie zastanawiali się, jak stawić czoła wyzwaniu, przed którymi stanął Stary Kontynent, czy obecnie sformułowane priorytety unijnej polityki są adekwatne do nowych wyzwań i czy program odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie – Next Generation UE – jest rzeczywiście solidnym planem gospodarczym.
– Wielkie projekty budowały siłę Unii Europejskiej. Było wśród nich rozszerzenie o nowe kraje, tak ważne i naturalne dla nas, ale wymagające wspólnej decyzji – powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, przewodniczący Rady EEC rozpoczynając debatę. – Koronawirus przysłużył się temu, by nadać rangę Zielonemu Ładowi. To obliczona na 30 lat, długo planowana strategia mająca ochronić planetę, ale także dać miejsca pracy i pchnąć nas na tory rozwoju. Koronawirus nie odsuwa odpowiedzialności za przyszłość Ziemi, lecz ją wyostrza. W bliskiej perspektywie europejskie ambicje mają wesprzeć programy Cyfrowa Europa oraz UE New Generation. Musimy wyprzedzić czas – apelował moderator.
– Przygotowujemy się do absorpcji środków unijnych nowej perspektywy – zapewniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. – Podstawą pozostaje Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, która jednak po pandemii wymaga modyfikacji. Pracujemy nad krajowym planem odbudowy by to wykorzystać. Projekty już spływają. Nasza odpowiedź to pobudzenie gospodarki – w ochronie zdrowia, inwestycjach. Pamiętamy o Zielonym Ładzie, to dobre narzędzie rozwojowe, ale to także wyzwania społeczno-polityczne. Dlatego tak ważny jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – środki dla regionów, które poniosą ciężar tych procesów – dodała minister.
Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny m.in. za prognozowanie, podkreślił w rozmowie z Jerzym Buzkiem, że naukowcy zapowiadali globalną pandemię, ale nie przełożyło się to na działania polityczne zapobiegające czy przygotowawcze. – To dla mnie ważny wniosek z sytuacji, w której się znaleźliśmy – jak brać pod uwagę analizy naukowców, jak je przekładać na politykę. Ważne jest, żeby inne potęgi traktowały firmy z Europy w taki sposób, jak my traktujemy koncerny z innych krajów. Europa liczy na wzajemność. Cyfryzację i zieloną rewolucję, dwa bliźniacze megatrendy, Europa musi wykorzystać, by stać się bardziej odporną, niezależną strukturą gospodarczą i polityczną – dodał.
Udział w dyskusji wzięli także: Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego; Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju w latach 2018-2019, prezes PGNiG; Rafał Modrzewski, CEO, współzałożyciel ICEYE; Hans-Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1997-2014, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2007-2009.
Z przedsiębiorcami obecnymi na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach oraz
5. European Tech and Start-up Days spotkał się premier Mateusz Morawiecki.
– Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, nasze parametry ekonomiczne są dobre, a nawet – mając na uwadze kontekst, w jakim się znajdujemy – bardzo dobre – mówił Mateusz Morawiecki, premier RP, o obecnej sytuacji gospodarczej. – Mamy najwyższy od 30 lat bilans na rachunku bieżącym, inflacja – według ostatnich danych – maleje i to dokładnie tak, jak mówiliśmy kilka miesięcy temu. Bardziej obawiamy się teraz zjawisk deflacyjnych. Ważne, żeby w odpowiedni sposób wykorzystać środki europejskie z Wieloletniego Planu Finansowego UE i Funduszu Odbudowy. To będą duże środki i chciałbym, by zostały przeznaczone na innowacje, bo to wesprze wzrost produktywności w dłuższej perspektywie – mówił 3 września 2020 r. w Katowicach szef rządu.
– Jednym z głównych czynników wyjścia z recesji będą inwestycje publiczne, choć ich uruchomienie wymaga czasu, stąd bardzo ważne są też inwestycje prywatne w obecnym i przyszłym roku. Inwestycje publiczne, realizowane zarówno ze środków z budżetu, jak i z Unii Europejskiej, pomogą m.in. lokalnym firmom, które będą tworzyły miejsca pracy – przekonywał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Tadeusz Kościński, minister finansów. – W ten sposób nasza gospodarka będzie coraz mocniejsza i wykorzystamy tę okazję, żeby skoczyć do przodu i wyprzedzić inne gospodarki – mówił minister.
Wiele debat XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach poświęconych było dokonującym się i czekającym nas jeszcze zmianom. Wiodącymi wątkami były: transformacja branży elektroenergetycznej związana z polityką klimatyczną oraz cyfrowa transformacja całej gospodarki, dla której impulsem okazała się pandemia COVID-19.
– Europejski Zielony Ład to także ważny plan dla Katowic i całego regionu. Istotne jest, aby to była sprawiedliwa transformacja, aby region nie został w tyle. Jeżeli ten, lub inny region, pozostanie
w tyle, to nie będzie to sprawiedliwa transformacja i nie będzie miała ona społecznej akceptacji – powiedział w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu. – Musimy doprowadzić do tego, aby wszystkie regiony węglowe były do tego przygotowane. Nie ma możliwości odejścia od transformacji energetycznej, rozmawiamy o tym z regionami i one to rozumieją – zaznaczył.– Jeszcze we wrześniu rząd ma przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy, umożliwiającego korzystanie ze środków unijnego Funduszu Odbudowy – poinformowała Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju. – Chcielibyśmy we wrześniu na poziomie rządowym przyjąć założenia Krajowego Planu Odbudowy, bo pamiętajmy, że na koniec parlament musi się wypowiedzieć w zakresie wkładu krajowego. A zatem wrzesień-październik to jest ten czas, kiedy chcielibyśmy wypracować „Krajowy Plan Odbudowy” – powiedziała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Nie zabrakło dyskusji o tym, jak koronawirus wpłynął na nasze zachowania.
– Szybko wycofaliśmy się ze starych nawyków, ta zmiana jest stała, już się nie cofnie – oceniła Dominika Bettman, prezeska i dyrektorka Digital Industries Siemens. W jej ocenie świadomość digitalizacji
w polskich firmach przemysłowych jest duża, pandemia Covid-19 to przyśpieszyła. – Wiele firm i osób oczekuje, że w rzeczywistości pokowidowej będzie tak samo jak przed pandemią, a nie tak jak w jej trakcie. Natomiast międzynarodowe koncerny stawiają na trwałość tej zmiany i żeby nie było od niej odwrotu – podkreśliła na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Wielki rozwój obsługi cyfrowej widoczny jest np. w sektorze bankowym.
– Polskie banki już przed pandemią wiele transakcji realizowały elektronicznie, ale koronawirus jeszcze zwiększył ich liczbę. W efekcie nastąpiło duże zmniejszenie operacji gotówkowych, wypłat
z bankomatów i zmniejszenie ilości gotówki trzymanej w domach – powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. – Obecnie obserwujemy przyśpieszenie tempa tych zmian, ten rok jest rekordowy jeśli chodzi o przechodzenie na transakcje on-line – dodał i zaznaczył, że firmy, w tym banki, będą musiały zwiększyć inwestycje w cyfrową obsługę klienta.
Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University, Singularity University Warsaw zwróciła uwagę, że nie powinniśmy się przyglądać technologiom pojedynczo, a raczej myśleć, jak możemy je zgrupować. – Przyszłość rolnictwa i jedzenia to ogromna grupa trendów, choć niewiele się o tym mówi. To, co w tym obszarze dzieje się technologicznie, bardzo go także modyfikuje – powiedziała na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Priorytety w zakresie strategii transportowej przedstawił podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury oraz szefowie kolejowych i drogowych spółek. W debacie dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego wziął m.in.: Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. realizacji tej inwestycji oraz Mikołaj Wild, prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Dyskutowaliśmy nad tym, żeby na Śląsku powstała fabryka polskich samochodów elektrycznych. Mamy prototyp takiego pojazdu – zaprezentowany w lipcu samochód Izera. Miałem przyjemność osobiście zwiedzić bardzo ciekawy, bardzo ładny, dobrze dopasowany teren inwestycyjny, w symbolicznym również miejscu dla polskiej energetyki, bo w Jaworznie, naprzeciwko Elektrowni Jaworzno – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu podczas sesji „Wyzwania dla polskiego sektora energetycznego – zielona transformacja”.
Podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz 5. European Tech and Start-up Days dyskutowano także o start-upach i rynku pracy.
– Pamiętam ten dzień, gdy dostaliśmy informację, że jutro nie przychodzimy do pracy i 80 proc. urzędników z dnia na dzień przeniosła się zza biurek do własnych domów. Mamy w naszych strukturach inwestycje, które są dojrzałe cyfrowo i dla nich to była normalność, ale są też takie, dla których była to nowość. Na naszą prośbę o wsparcie był wielki odzew start-upów i developmentu. Stworzyliśmy armię wolontariuszy, firm, które – odpłatnie rzecz jasna – udostępniały nam pracowników do tworzenia narzędzi do walki z koronawirusem, wspólnie tworzyliśmy programy ułatwiające funkcjonowanie
w pandemicznej rzeczywistości – mówiła Justyna Orłowska, dyrektor program GovTech Polska
i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech podczas sesji „Start-upy i inwestorzy”
Jak będzie wyglądała gospodarka w następnych dekadach, jakie trendy będą ją kształtowały
i – najważniejsze – jak się do tych zmian przygotować – to tematy trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020. Uczestniczyli w nich m.in.: Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii
w Ministerstwie Klimatu.
Przez trzy kongresowe dni (2-4 września br.), w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się łącznie ponad 70 debat i dyskusji z udziałem ok. 400 prelegentów.
Wręczane podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego tytuły „Inwestor bez granic” trafiły do firm: BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Unilever, Mercedes-Benz Manufacturing Poland, CanPack, Servier, Grupa Mercator Medical, Grupa DocPlanner, Grupa Selena, Adamed i PKN ORLEN.
W czwartek (3 września) podczas gali towarzyszącej European Start-Up Days, wręczono także nagrody
w konkursie Start-Up Challenge 2020 dla firm: Progresja Space, KPMP, Biotts, NataLab, Gamehag, ICsec.
XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego i 5. European Tech and Start-up Days organizowane
w szczególnych okolicznościach, odbyły się zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.
Kongresowe dyskusje transmitowane były na stronach internetowych Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz European Tech and Start-up Days oraz w portalach Grupy PTWP i w portalach patronów medialnych wydarzeń: dziennik.pl, dziennikzachodni.pl, forsal.pl, GazetaPrawna.pl, pb.pl rp.pl, wyborcza.biz.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
W 2019 r. w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach udział wzięło ponad 12,5 tys. gości. W trakcie 150 debat wiedzą i doświadczeniem podzieliło się ok. 1000 panelistów.
Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu towarzyszy European Tech and Start-up Days – spotkanie młodego
i innowacyjnego biznesu z przedstawicielami korporacji. W 2019 r. zgromadziło ponad 3 tys. uczestników.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.
Więcej informacji:
Europejski Kongres Gospodarczy – www.eecpoland.eu
European Start-up Days – www.estartupdays.eu
Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP – www.ptwp.pl
Zapraszamy również:
Facebook: facebook.com/EECKatowice oraz facebook.com/estartupdays/
LinkedIn: www.linkedin.com/showcase/europejski-kongres-gospodarczy/
Twitter: twitter.com/EECKatowice #EKG2020 #EEC2020 oraz twitter.com/estartupdays
Instagram: www.instagram.com/estartupdays/ #ESD #ESD2020