Wiadomości

   Czas aby wiatr od morza przyniósł zmiany w polskiej energetyce

 

Na pytania dotyczące statusu, kondycji i szans rodzimej energetyki wiatrowej odpowiedzą eksperci, którzy wezmą udział w panelu poświęconym morskiej energii wiatrowej podczas V Forum Wizja Rozwoju. Jest to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Tradycyjnie odbywa się w Gdyni. Jego jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2022 r. Podobnie jak w latach ubiegłych jednym z najważniejszych bloków tematycznych będzie energetyka w tym pozyskiwanie morskiej energii wiatrowej.

 

V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

 

W Unii Europejskiej morska energetyka wiatrowa jest szybko rozwijającą się technologią produkcji energii. Jak wynika z badań norweskiej Rystad Energy w 2022 r., kontynent po raz pierwszy otrzyma ponad 4 GW mocy dzięki morskiej energii wiatrowej, co ponad dwukrotnie przekracza rekord z 2021 roku wynoszący 1,8 GW. Imponujący wynik jest zasługą przede wszystkim projektów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, za którymi plasują się osiągnięcia Republiki Francuskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Tuż za podium znajdują się farmy wiatrowe Królestwach Niderlandów i Danii, które również coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na mapie morskiej energii wiatrowej morskiej energii wiatrowej.

 

„Morska energetyka wiatrowa to bardzo waży temat.” – Uważa dr Andrzej Michalak – prezes Fundacji Wizja Rozwoju, organizującej kongres gospodarczy. – „Energetyka wiatrowa nad morzem Bałtyckim ma ogromne znaczenie dla gospodarki morskiej. Rzeczpospolita Polska ma w tej dziedzinie prerogatywy rządowe i zielone światło do działania. Dysponujemy lokalizacjami i infrastrukturą. Mamy ekspertów. Tylko działać. A o tym jak działać najszybciej i najskuteczniej, aby morska energia wiatrowa zaczęła przynosić wymierne korzyści Polsce i gospodarce, porozmawiamy podczas V Forum Wizja Rozwoju. Ambicją naszego kongresu jest dyskusja o istotnych zagadnień gospodarczych i wypracowywanie decyzji. Patronat Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej nad Forum Wizja Rozwoju i obecność ministrów podczas obrad znacznie to ułatwiają.” – Wyjaśnia dr Andrzej Michalak – prezes Fundacji Wizja Rozwoju, organizującej kongres gospodarczy.

 

Pomorze ma wszelkie szanse stać się głównym ośrodkiem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Istnieje potencjał rozwoju przedsiębiorstw z tej branży. Jest on szacowany na jeden z najwyższych w regionie. Dodatkowo posiada wysoki poziom akceptacji społecznej i korzystne warunki formalno-prawne, związane z poparciem rządowym. Politechnika Gdańska po raz pierwszy uruchomiła w 2022 roku akademickim nabór na studia podyplomowe na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa.

 

„V Forum Wizja Rozwoju ma szanse stać się w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej wydarzeniem historycznym.” – Zapowiada dr Andrzej Michalak – prezes Fundacji Wizja Rozwoju, organizującej kongres gospodarczy. – „Czekamy na ten panel poświęcony morskiej energetyki wiatrowej z nadzieją, że przyniesie ustalenia i decyzje, wypracowując warunki do ich podjęcia.” – Tłumaczy dr Andrzej Michalak – prezes Fundacji Wizja Rozwoju, organizującej kongres gospodarczy.

 

10 lat Instytutu Biznesu

 

 „Nasza gospodarka, a nawet cywilizacja jest całkowicie uzależniona od energii. Wiadomo już, że jej pozyskiwanie wiąże się ze znaczącym negatywnym oddziaływaniem dla środowiska. Co więcej nadszedł czas na odcięcie się od węglowo wodorów dostarczanych przez Federację Rosyjską, w związku z sankcjami gospodarczymi nałożonymi na to państwo po tym jak 24 lutego 2022 roku dokonało ono zbrojnej inwazji na Ukrainę.” – Przypomina Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – „Ważne jest pozyskiwanie czystej energii i ważna jest dywersyfikacja źródeł energii. W Polsce odpowiedzią jest pozyskiwanie energii dzięki farmom wiatrowym, które są rozlokowane na morzu Bałtyckim. W zaistniałej sytuacji wyda się, że ta koncepcja staje się poważna.” – Ocenia Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

 

 

Partner Generalny: Polski Koncern Naftowy Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Fundacja KGHM Polska Miedź, Totalizator Sportowy, Lotos, Energa. Partner+: KGHM Polska Miedź, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, PKP Polskie Linie Kolejowe, Węglokoks. Jednym z partnerów medialnych jest Agencja Informacyjna.

 

Portal Informacyjny, /Dec/ 6.06.2022