Wiadomości

Burton’s Biscuit w objęciach Ferrero

 

 

CTH spółka powiązana z Grupą Ferrero poinformowała o zawarciu ostatecznej umowy dotyczącej nabycia Burton’s Biscuit producenta ciastek od funduszu emerytalnego Ontario Teachers’ Pension Plan Board

 

Burton’s Biscuit zatrudnia około 2.000 pracowników, w sześciu zakładach produkcyjnych, na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Spółka wyprodukowała w ciągu roku żywność o wartości 275.000.000 funtów. Burton’s Biscuit produkuje ciastka ulubionych przez konsumentów marek na rynku brytyjskim, w tym Maryland Cookies, Jammie Dodgers, Wagon Wheels, Paterson’s i Thomas Fudge’s. Spółka zajmuje się produkcją ciastek od 1935 roku. Burton’s Biscuit posiada silne dziedzictwo i świadomość marki.

 

W ramach transakcji CTH przejmie sześć zakładów produkcyjnych Burton’s Biscuit w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii zlokalizowanych w Blackpool, Dorset, Edynburgu, Livingston, Llantarnam oraz na wyspie Arran. To przejęcie ma umożliwić spółce powiązanej z Ferrero zwiększenie oferty produktów na rynku słodkich ciastek, w związku ze wcześniejszym przejęciem marki ciastek Delacre, Grupy Kelsen oraz Fox’s.

 

Ontario Teachers’ Pension Plan Board zakupił Burton’s Biscuit w 2013 r. i wsparł jej rozwój dzięki ciągłym inwestycjom w marki detaliczne i portfel globalnych marek, którym towarzyszyły inicjatywy organiczne i zakup przedsiębiorstwa w celu przejęcia ich działalności. Doradcami finansowymi i radcami prawnymi spółki powiązanej z Ferrero były Davis Polk & Wardwell, LSM legal LLP (doradztwo w dziedzinie prawa konkurencji) oraz Houlihan Lokey. Doradcami Ontario Teachers’ były firmy Kirkland & Ellis oraz Stamford Partners.

 

Zakup przez CTH, które jest powiązane z Grupą Ferrero, producenta ciastek Burton’s Biscuit od Ontario Teachers’ Pension Plan Board powinno być korzystne.” – Uważa Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – Dotychczasowy właściciel był inwestorem finansowym, którego głównie interesował zysk, a nie koniecznie posiadał należyte know-how. Doświadczenie i wiedza, którą posiada Grupa Ferrero dobrze prorokuje. To też oznacza znaczące umocnienie się Grupy na rynku słodyczy.” – Komentuje Juliusz Bolek – Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

 

CTH to belgijska spółka holdingowa powiązana z Grupą Ferrero.

Ferrero wraz ze spółkami powiązanymi zajmuje trzecie miejsce na świecie na rynku wyrobów czekoladowych i drugie miejsce na świecie na rynku słodkich ciastek. Ontario Teachers’ Pension Plan Board zarządza największym w Kanadzie funduszem emerytalnym dla pojedynczej kategorii zawodowej, a jego aktywa wynoszą 221.200.000.000 dolarów kanadyjskich (wszystkie dane liczbowe według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r.). Posiada zdywersyfikowany portfel aktywów światowych, które w około 80 proc. są zarządzane wewnętrznie, a roczny zwrot całego funduszu netto wynosi 9,6 proc. od założenia w 1990 r. Ontario Teachers’ Pension Plan Board to niezależna organizacja z siedzibą w Toronto. Biuro organizacji na region Azji i Oceanii znajduje się w Hongkongu i w Singapurze, a biuro organizacji na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki – w Londynie. Ten w pełni finansowany program określonych świadczeń dokonuje inwestycji i zarządza emeryturą 331.000 nauczycieli – aktywnych zawodowo i na emeryturze – w prowincji Ontario.

 

Grupa Burton’s Biscuit to wiodący producent ciastek w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii, który dostarcza zarówno wysokogatunkowe ciastka markowe, jak i ciastka dla marek własnych sprzedawców detalicznych. Do Grupy należą takie uznane marki jak Maryland, Jammie Dodgers i Wagon Wheels, ale prowadzi ona także wypiek ciastek dla dużych sprzedawców detalicznych i marek globalnych. Burton’s Biscuit ma siedzibę w St. Albans.

 

Portal Informacyjny /DEC/  3.06.2021