Wiadomości

Biznes powinien wspierać ludzi, którzy służą Polsce

 

Biznes i organizacje pozarządowe – czyli jak łączyć siły i wspierać pracowników służb publicznych w działaniach na rzecz bezpieczeństwa państwa i ludzi. Wśród wielu tematów, które zostały poruszone podczas ostatniego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, znalazł się również ten, który dotyczył pracowników służb mundurowych. Organizatorem i pomysłodawcą spotkania była Fundacja Dorastaj z Nami.

 

Finał XI konkursu „Pracodawca Godny Zaufnia”

 

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele środowiska biznesu, służb publicznych a także organizacji pozarządowych. Uczestnikami panelu byli: Renata Kościelniak (Fundacja BGK), Piotr Małecki (Defence24), Magdalena Pawlak (Fundacja Dorastaj z Nami), sierżant Mariusz Saczek (weteran) oraz Rafał Stepnowski (Boeing Poland). Spotkanie poprowadziła i podsumowała Magdalena Rigamonti – dziennikarka, a jednocześnie członek Rady Fundacji Dorastaj z Nami,.

 

Zorganizowane przez Fundację Dorastaj z Nami spotkanie w całości było poświęcone tematyce służb publicznych w Polsce i zgodnie z motywem przewodnim całego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, dotyczyło nowych wyzwań jakie stają dzisiaj przed tymi formacjami, które wchodzą w ich skład.

 

„Realizując swoje najważniejsze cele Fundacja Dorastaj z Nami chciałaby aby społeczeństwo dostrzegało w pracownikach służb publicznych zwyczajnych, „realnych” ludzi. Ludzi, którzy mimo iż mają rodziny i domy, codziennie narażają swoje życie dla dobra wspólnego. Dlatego w zainicjowanej przez siebie dyskusji Fundacja Dorastaj z Nami starała się pokazać jak ważna jest współpraca służb publicznych i społeczeństwa oraz jak wielką rolę mogłyby w tej współpracy odgrywać środowiska biznesu, które dzięki swojej pozycji, szerokim kontaktom i możliwościom finansowym mogłyby skutecznie włączyć się w działania wspierające i pomocowe na rzecz służb publicznych w Polsce.” – Tłumaczą przedstawiciele Fundacji Dorastaj z Nami.

 

https://centrum-informacji.com/marta-kubiak-ochotnicze-straze-pozarne-wielka-sprawa/

 

Na co dzień obecność policjantów, żołnierzy, ratowników medycznych czy strażaków traktowana jest przez społeczeństwo jako coś oczywistego. I chociaż zazwyczaj istnieje poczucie, że pracownicy służb publicznych są ważni, to najczęściej po prostu są niewidoczni i niedoceniani. Osoby, które bez przerwy dbają o bezpieczeństwo, zauważane są dopiero w sytuacji zagrożenia.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat Polacy co najmniej dwukrotnie, zbiorowo doświadczyli takich sytuacji. Były to: wybuch pandemii spowodowanej korona wirusem SARS-CoV-2 na początku 2020 r. i inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie 24 lutego 2022 r. Oba te wydarzenia napełniły społeczeństwo strachem i wielkim niepokojem, ale jednocześnie wyzwoliły w społeczeństwie wielkie pokłady bezinteresowności, solidarności i uruchomiły ogromną potrzebą działania, niesienia pomocy.

 

Polskie społeczeństwo zaczyna zupełnie inaczej postrzegać pracę żołnierzy, policjantów i strażaków, zaczyna czuć swoją współodpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dorastaj z Nami, wynika, że 75 proc. polskiego społeczeństwa jest przekonana o potrzebie wsparcia dla służb publicznych.

 

„Widzę wyraźnie jak zmieniają się komentarze w internecie, jak wielką przewagę mają te pozytywne. Wojna rozpętana przez Federację Rosyjską na Ukrainie sprawiła, że Polacy zobaczyli w mundurowych, realnych ludzi. Coraz częściej słychać, że zamiast o ich pracy, mówi się o ich służbie.” – Twierdzi Piotr Małecki z portalu Defence24.

 

https://centrum-informacji.com/welscience-in-bydgoszcz-podsumuje-pandemie-covid-19/

 

Czy w takim razie rodzi się nowa przestrzeń dla współpracy organizacji pozarządowych i biznesu, które połączywszy siły mogłyby skutecznie wspierać służby publiczne w naszym kraju? Wygląda na to, że tak. Magdalena Pawlak – Prezes Fundacji Dorastaj z Nami, podkreśliła: „Dzisiaj właściwie każdego dnia coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że służby publiczne są ważne, istotne, konieczne dla bezpiecznego życia i pracy. Wiem, że zauważa to coraz większa część społeczeństwa, widzą to zarówno zwykli obywatele jak i biznes. Świadczą o tym liczby. Fundacja Dorastaj z Nami ma dzisiaj blisko 10.000 darczyńców indywidualnych, i jest to według mnie wyraz wdzięczności i forma podziękowania za służbę. Równocześnie prezes zaznaczyła, że relacje kierowanej przez nią Fundacji Dorastaj z Nami z instytucjami biznesu są bardzo dobre. – „Nasze partnerstwa z biznesem są wieloletnie, co jest dla nas bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nasze działania możemy planować z dużym wyprzedzeniem co wpływa na ich efektywność.”

 

Jaka jest więc droga do serca biznesu i jak organizacje pozarządowe powinny szukać partnerów wśród instytucji finansowych? – „Biznes powinien wspierać ludzi, którzy służą Polsce bo właśnie dzięki ich pracy może działać w bezpiecznym kraju, może się rozwijać bez obawy o jutro. Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów, pokazała jaki to luksus.” – Przekonuje Renata Kościelniak z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego. – „Kiedy 3 lata temu Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego rozpoczęła współpracę z Fundacją Dorastaj z Nami, ogromnie ujął nas sposób, w jaki ta organizacja pokazuje ludzi w mundurach, jak bardzo stara się na każdym kroku przypominać, że to są zwyczajni ludzie, którzy mają nazwiska i rodziny. Rodziny, które służą razem z nimi, które każdego dnia czekają na ich bezpieczny powrót.” – Uważa Renata Kościelniak z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Rafał Stepnowski z Boeing Poland zaznaczył, jak istotna jest społeczna odpowiedzialność biznesu. – „To ona nam przyświeca. Jesteśmy przekonani, że strategia uczestnictwa w społeczności, w której działamy jest kluczowa. Chcemy być częścią takiej społeczności, także jej starań o bezpieczeństwo i dobrobyt, o wspólne dobro. Wierzymy w możliwość stworzenia trwałego i skutecznego modelu wsparcia dla służb publicznych i ich pracy.

 

Instytut Biznesu przyznał nagrody „Ambasador” i „Certyfikaty Jakości”

 

Wszyscy uczestnicy panelu zorganizowanego przez Fundacji Dorastaj z Nami zgodnie podkreślali, jak ważne jest zaangażowanie całego społeczeństwa w działania na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju i jego obywateli. Jak istotna jest umiejętność skutecznego łączenia sił organizacji pozarządowych ale także przedsiębiorstw, spółek skarbu państwa i przedsiębiorstw w pomoc udzielaną pracownikom służb publicznych oraz ich rodzinom.

 

Widać wyraźnie, że współczesne organizacje pozarządowe się zmieniają, podobnie zresztą jak organizacje biznesowe. I to jest dobre bo zmienia się rzeczywistość wokół nas, pojawiają się nowe wyzwania, trzeba na nie odpowiadać na bieżąco. Dotyczy to także działania służb publicznych i ich współpracy z resztą społeczeństwa. Dzisiaj trzeba zrobić wszystko by była to współpraca jak najbardziej owocna, by wszystkie strony miały przekonanie, że zrobiły co się da aby zachować nasz świat bezpiecznym i szczęśliwym – komentują przedstawiciele fundacji Dorastaj z Nami.

 

Portal Informacyjny, /ART/ 10.09.2022