Wiadomości

Biznes bardziej odpowiedzialny

 

Pandemia koronawirusa trwa już piąty miesiąc. Czas ten stał się testem dla społecznej odpowiedzialności biznesu, a w szczególności największych przedsiębiorstw. Zostały one postawione przed koniecznością wspomagania swoimi działaniami przetrwania otoczenia.

Obecnie działania z zakresu CSR (Corporate Social Responsibility) stały się, obok działań marketingowych i PR-owych, jednym z elementów kształtujących wizerunek firm. Osiągane wyniki finansowe przestały być jedyną wytyczną konkurencji między przedsiębiorstwami na rynku. Działania CSR stają się coraz popularniejsze i coraz bardziej sprzyjają kształtowaniu pozytywnego wizerunku.

W lipcu 2020 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało raport dotyczący działań z zakresu CSR w dobie pandemii koronawirusa. W raporcie podane zostały przykłady najróżniejszych działań podjętych przez ponad 65. spółek, z których około 20 to firmy rodzime z przewagą udziałów publicznych.

Przykładem firmy prowadzącej działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu w trakcie pandemii jest PZU. Firma oferuje bezpłatną pomoc prawną, dzięki czemu osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mogły dowiedzieć się m.in. w jaki sposób uzyskać tzw. świadczenie postojowe. Dodatkowo PZU przeznaczyło dla szpitali 6 milionów złotych na sprzęt do walki z koronawirusem oraz dodatkowe środki na zakup kombinezonów, maseczek i płynów dezynfekujących dla funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej.

Na polskim rynku jest wiele firm, które udzielają pomocy społecznej w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Raport ministerstwa wymienia m.in. spółki takie jak Enea, Energa, Grupa Lotos, Grupa PKP, Cegielski-Poznań,  PLL LOT, PGE, PGNiG, PKN Orlen, Polska Grupa Zbrojeniowa, Tauron, czy Totalizator Sportowy.

Działania w sferze społecznej odpowiedzialności biznesu są potrzebne i doceniane. Nie tylko w tak trudnych sytuacjach jak pandemia i związana z nią izolacja społeczna. Pojawia się coraz więcej inicjatyw, które wskazują liderów na tym polu. Jedną z takich inicjatyw jest wydawany kwartalnie od 11 lat Raport CSR. Wydawcy Raportu już po raz kolejny postanowili wyróżnić firmy i instytucje, których działania w obszarze społecznej odpowiedzialności podczas pandemii były najbardziej widoczne. Laureatami aktualnej edycji Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu są apteki Gemini Polska oraz Związek Pracodawców Klastry Polskie. W poprzedniej edycji wyróżnienia otrzymały firmy Żabka Polska oraz Huawei, a także Caritas Polska.

Portal Informacyjny / now / 31.07.2020