Wiadomości

ARP S.A. kupuje środki ochrony osobistej dla szpitali

W czwartek, 26 marca na warszawskim Okęciu wylądował samolot z portu lotniczego HangzhouXiaoshan w Chinach ze środkami ochrony osobistej zakupionymi przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

ARP S.A. przywiozła z Chin 1 mln 700 tys. maseczek, 40 640 kombinezonów, 10 tys. gogli i 416 500 rękawic za kwotę ok. 5,2 mln zł. Towar trafi do magazynu Poczty Polskiej w Łodzi, która przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia będzie je dystrybuować do poszczególnych placówek medycznych.

– Jako spółka Skarbu Państwa wspieramy działania rządu. Agencja Rozwoju Przemysłu dokłada swoją cegiełkę do zakupu sprzętu medyczny dla ośrodków ochrony zdrowia. 20 marca do magazynu Poczty Polskiej w Łodzi dostarczyliśmy 27 tysięcy fartuchów ze Szwecji, 24 marca – 5 tysięcy gogli ochronnych. Dziś przekazujemy kolejną dużą partię materiałów, które zamówiliśmy u wiodących producentów w Chinach. Równocześnie Fundacja ARP przeznaczyła 3 mln złotych dla szpitali – mówi Cezariusz Lesisz, prezes zarządu ARP S.A.

Transport środków medycznych z Chin został bardzo sprawnie przeprowadzony.

Krajowa Administracja Skarbowa traktuje priorytetowo odprawy przesyłek zawierających wyroby medyczne, środki ochrony indywidualnej i sprzęt medyczny, które są wykorzystywane do walki z epidemią. Funkcjonariusze dokładają wszelkich starań, aby odprawa przesyłek z takimi towarami odbywała się szybko i sprawnie, a zarazem rzetelnie – podkreśla Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

ARP S.A. dokonuje zakupu produktów medycznych i wyrobów leczniczych na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

– Wspieramy działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Na początku kwietnia przyleci kolejny samolot z Chin z towarem zakupionym przez ARP. Spółki z naszej grupy kapitałowej także włączyły się w działania mające na celu zwalczanie skutków epidemii. Opakomet Kraków produkuje pojemniki do płynu dezynfekcyjnego, natomiast Opakomet Łowicz pozyskuje fizelinę, z której powstają kombinezonów ochronne. ARP weźmie aktywny udział w realizacji działań przewidzianych w ramach tarczy antykryzysowej. Wesprze między innymi branżę transportową oferując na korzystnych warunkach leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe – dodaje Mateusz Berger, przewodniczący Rady Nadzorczej ARP S.A., p.o wiceprezesa Agencji.

Centrum Informacji / 27.03.2020