AIR 2022 o przyszłości europejskiego lotnictwa

 

Odbyła się międzynarodowa konferencja AIR 2022. Jej celem była wymiana obserwacji, doświadczeń i wiedzy, dotyczących branży lotniczej. To nowa inicjatywa Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+ i Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

 

I Kongres Radom Przyszłości

 

Kilkudziesięciu przedstawicieli portów lotniczych z 15 państw spotkało się w Warszawie podczas AIR 2022. Dyskutowali oni o przyszłości europejskich lotnisk, współpracy z branżą turystyczną i wykorzystaniu nowych technologii.

 

Konferencja AIR 2022 składała się z kilku bloków tematycznych, podczas których wystąpili międzynarodowi specjaliści i eksperci w dziedzinach, związanych z branżą. Uczestnicy panelu poświęconego turystyce zwracali szczególną uwagę na współpracę z całą branżą turystyczną: touroperatorami, regionami, miastami i hotelami, tak by móc dać pasażerom jak najlepszą ofertę. Jak zauważono; infrastruktura lotnicza musi być dziś bardziej wydajna, zwiększać przepustowość, bardziej dbać o rozwój turystyki przyjazdowej. Zdaniem ekspertów wiele portów lotniczych skupia się na turystyce wyjazdowej, która jest bardzo ważna, ale turystyka przyjazdowa wpływa bardzo korzystnie na gospodarkę regionu, w którym operuje lotnisko.

 

Ważnym i często podnoszonym tematem było także wykorzystanie automatyzacji i digitalizacji w lotnictwie. Obecnie jednym z największych problemów lotnisk w całej Europie są długie kolejki do odprawy. Dlatego ważnym i pilnym wyzwaniem zdaniem prelegentów powinno być jak najszybsze wprowadzenie automatycznych odpraw i możliwość szybkiego nadania bagażu.

 

Nadzieja w CPK?

 

„Podróż zaczyna się na lotniskach, dlatego tak ważne jest dostarczenie pasażerom jak najwyższej jakości obsługi. To jeden z kluczowych elementów, które sprawiają, że linia lotnicza czy touroperator decydują się na uruchomienie kierunków z danego portu. Lotnisko Chopina w Warszawie i Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 są dziś liderami w Polsce we wprowadzaniu nowych technologii i rozwiązań, które poprawiają komfort pasażerów.” – Oświadczył Stanisław Wojtera prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

 

Wśród gości Konferencja AIR 2022 znaleźli się międzynarodowi specjaliści i eksperci w dziedzinach związanych z branżą lotniczą i lotniskową. Jednym z najważniejszych gości spotkania był Oliver Jankovec – dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe), który pochwalił Polskę jako przykład państwa, który wciąż koncentruje się na długoterminowym planowaniu rozwoju infrastruktury, a takie podejście, jego zdaniem, staje się, niestety, coraz rzadsze w Europie. Według Olivera Jankoveca lotnictwo znów jest na drodze rozwoju i wzrostu przewozów, co oznacza, że będą potrzebne kolejne inwestycje w branży lotniczej.

 

„Z naszych najnowszych danych, ruch pasażerski w lipcu 2022 r. podwoił się w europejskiej sieci lotnisk, co oznacza, że zbliżamy się do poziomu sprzed pandemii COVID-19, spowodowanej koronawirusem SARS-COV-@ i wynikającymi z tego obostrzeniami sanitarnymi.”– powiedział Oliver Jankovec – dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe).

 

Niebawem otwarcie lotniska w Radomiu

 

Rafał Milczarski – prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, podczas panelu poświęconemu przyszłości lotnictwa, zwrócił uwagę na największą inwestycję w Polsce – Centralny Port Komunikacyjny. Podczas wystąpienia podkreślił, że inwestycja nie stanowi zagrożenia dla portów regionalnych, a sam projekt, który integruje kolej i lotnisko w jednym miejscu może oznaczać całkowitą zmianę w pojęciu podróżowania z Polski. „Pragniemy sprzedawać podróż, łącząc bilet kolejowy i lotniczy. To jest piękny sen przyszłości i jestem pewien, że ten sen się spełni.” Uważa Rafał Milczarski – prezes Polskich Linii Lotniczych LOT.

 

Konferencja AIR 2022 – największa międzynarodowa konferencja branżowa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Portów Lotniczych V4+ i Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, jest kolejnym krokiem w stronę zacieśniania współpracy rynku lotniczego całej Europy. Obecność reprezentantów z kilkunastu państw oraz zaangażowanie światowych przedsiębiorstw, związanych z rynkiem lotniczym i lotniskowym, potwierdza potrzebę i zasadność szerokiej współpracy, która została zapoczątkowana ponad rok temu przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

 

Portal Informacyjny, /KAM/ 26.09.2022

Related Post