Wiadomości

8. Festiwal Poezji Słowiańskiej

 

8 Festiwal Poezji Słowiańskiej – Czechowice-Dziedzice 2020 odbędzie się w dniach 15-17 października 2020 roku. Zaistniał w 2013 roku się jako edycja: LondynWarszawaCzechowice-Dziedzice. Na Festiwal zapraszano poetów, krytyków, tłumaczy, znawców literatury z wielu krajów. W tym roku z powodu pandemii COVID-19 uczestnikami będą gościć będą autorzy z Polski, a w szczególności z Podbeskidzia i Śląska.

Goście Festiwalu będą prezentować swoją twórczość w Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej i Cieszynie. Czwartek 15 października 2020 to dzień w Czechowicach-Dziedzicach. Rano spotkanie z młodzieżą w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie. O godz.10.30, w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, w Piwnicy Muz, gdzie odbędą się prezentacje: nagrodzeni ORFEUSZem 2020, promujących poezję i poetów, poeta z naszego regionu, który wydał 50 książek i inne niespodzianki. Następnie o godz. 13.oo odbędzie się poetycki Hyde park również w MDK-u, w sali widowiskowej. A o godz. 16.30 w nowej, Miejskiej Bibliotece Publicznej wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Drzyżdżyk – Dziudziel również poetki oraz ciąg dalszy poetyckiego Hyde parku.

Piątek 16 października 2020 to bogaty drugi dzień 8. Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Tego dnia akcja przeniesie się do Bielska-Białej. Rano rozpoczną się spotkania w Zespole Szkół Plastycznych oraz Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. O godz. 13.00 odbędzie się Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej. Gośćmi będą: prof. dr hab. Zofia Zarębianka (Uniwersytet Jagielloński Kraków), prof. ATH  dr hab. Marek Bernacki (Akademia Techniczno-Humanistyczna Bielsko-Biała), a moderatorem poetka, dziennikarka – Barbara Gruszka-Zych. Tematem będzie: „Poezja, gdy zamieszka w duszy, nie opuści po dzień ostatni. Na przykładzie twórczości poetyckiej Karola Wojtyły”. Wieczorem organizatorzy zapraszają o godz. 17.00 na Bielską Galę Poetycką – „Konfrontacje poetyckie” w Kubiszówce czyli w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.

3 dzień 8 Festiwalu Poezji Słowiańskiej w sobotę 17 października 2020 to dzień przeznaczony na Cieszyn. Rano „Śniadanie poetyckie” w Dziupli w Czeskim Cieszynie (za mostem), na które zaprasza Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w Republice Czeskiej. Następnie wycieczka historyczna do Kończyc Małych, którą wzbogaci swoimi opowieściami Jacek Cwetler. O godz. 17.00 spotykamy się w Domu Narodowym w Cieszynie na wernisażu wystawy fotoinstalacji „Krzyk”, a następnie na Poetyckiej Gali Cieszyńskiej. Spotkania uatrakcyjnią: Janusz Kohut (kompozytor i pianista), Tomasz Pala (pianista) oraz wokaliści Teatru Muzycznego Movimento i wokaliści zespołu Rerospekcja.

Festiwal odbywa się pod patronatem: Starosty Bielskiego, Burmistrza Czechowic-Dziedzic, Prezydenta Bielska-Białej i Burmistrza Cieszyna. Patroni medialni: Agencja Informacyjna, Polskie Radio Katowice, Radio Bielsko, Tramwaj Cieszyński, Gazeta Czechowicka. Głównym organizatorem Festiwalu jest: Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Bialski. Partnerami i współorganizatorami są Ośrodki Kultury miast, w których odbywają się wydarzenia. Inicjatorem i menedżerem Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice jest poeta Ryszard Grajek.

Portal Informacyjny /DEC/ 8.09.2020