Wiadomości

100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce

Już po raz czwarty portal branżowy WaszaTurystyka.pl oraz Magazyn Wasza Turystyka ogłosiły listę „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”.

Na tegorocznej liście znalazło się m.in.: 24 przedstawicieli touroperatorów i agentów turystycznych (w 2018 – 22), 10 reprezentantów hotelarzy, (w 2018 – 10), 11 reprezentantów samorządowców i organizacji turystycznych (w 2018 – 18), 2 urzędników (w ubiegłym roku – 12), 12 przedstawicieli przewoźników (lotniczych, autobusowych i kolejowych), 13 reprezentantów muzeów. W pierwszej setce odnotujemy aż 24 nowe osoby, 23 wypadły. Wśród osób, które znalazły się na Liście w ubiegłym roku, 11 obroniło swoją pozycję, 44 – awansowały a 22 zajęły gorsze miejsca od zeszłorocznych.

Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurytyka.pl, powiedział: „Naszym celem jest wskazanie tych, którzy wywierają największy wpływ na polski rynek turystyczny i rozwój polskiej turystyki. Są to ludzie, którzy dzięki swoim dokonaniom zawodowym i podejmowanym decyzjom biznesowym lub politycznym przyczyniają się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej.”

Marzena Markowska, zastępca redaktora naczelnego, dodała: „Sądzę, że lista odzwierciedla sytuację w szeroko pojmowanej polskiej turystyce. Warto pamiętać, że nie jest ona odzwierciedleniem ratingów ani rankingów biur podróży czy innych firm – na ogólną ocenę składa się wiele czynników, nie tylko osiągnięte wyniki finansowe.”

Przy tworzeniu listy brano pod uwagę: wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, przyczynianie się do osiągania sukcesu przez polską turystykę, posiadane zasoby finansowe (własne lub organizacji, firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudnienie ludzi, medialność, wiarygodność, popularność i wizerunek.

Oto pierwsza dziesiątka z tegorocznej listy „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”:

1.    Piotr Henicz – wiceprezes Itaki
2.    Marcin Dymnicki – prezes TUI Poland
3.    Mariusz Jańczuk – prezes Itaki
4.    Michael O’Leary – prezes zarządu Ryanair
5.    Grzegorz Bszczyński – prezes Rainbow
6.    Ireneusz Węgłowski – prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, wiceprezes Orbisu
7.    Dariusz Górzny – prezes Wakacje.pl
8.    Grzegorz Polaniecki – członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air
9.    Gheorge Marian Cristescu – prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, przewodniczący Społecznej Rady ds. Turystyki
10.  Mariusz Szpikowski – prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”

Centrum Informacji / 30.12.2019 r.